Endüstriyel tav fırınında ekonomizer tasarımı
Energy productivity effect of economizer in reheating furnaces
  1. Tez No: 332375
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇITIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada sanayide enerjinin verimli kullanılması kapsamında Ray ve Profil Haddehanesi tav fırınında ekonomizere bağlı olarak atık ısı geri kazanım çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada baca gazı ölçümleri yapılmış, yapılan ölçüm sonuçları değerlendirilmiş, ölçüm sonuçları ve kuruluş verileri ile birlikte kütle ve enerji dengesine yönelik hesaplamalar kullanılarak ekonomizerden enerji kullanım imkanları, boyutları ve geri ödeme süreleri ile birlikte belirlenmiştir. Çalışma sonucunda düşük maliyetli bir yatırım ile ekonomizer tasarlanıp imal edilerek atık baca egzoz gazının ısı kazanımı çalışması belirlenmiştir. Mevcut durumda, haddehane tav fırınının baca egzoz gazı atık ısı miktarı 7391544 kJ/h olarak hesaplanmıştır. Ekonomizer verimi, %84 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decrease in energy resources, increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions in industry and environmental sensitivity have required energy resources to be used efficiently. In this study, within the scope of efficient use of energy in industry, a study on waste heat recovery has been done in reheating furnace of Rail and Section Mill. Within the study; measurements have been done in flue gas of reheating furnace, the measurements have been evaluated for reheating furnace, calculations oriented to energy balance have been done by using measurement results and company data and energy saving opportunities have been specified with its amounts and payback periods. Suggestions on how these opportunities will be applied have been made. As a result of the study, operation of the furnaces with assembled economizer has been stated as the waste heat recovery with small investment. Amount of waste heat for reheating furnace of rolling mill has been calculated as 7391544kJ/h for the current situation. It is determined that this waste heat energy can be used for office heating and domestic water heating. Economizer has been mounted to use this waste heat after the rekuperator. It is requested that wather which is passing from the economizer is heated by waste heat which is coming from chimney at the same time, with heat transfer method.