Vakum tüplü güneş enerjili su damıtılmasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of vacuum tube solar water distillation
  1. Tez No: 332376
  2. Yazar: SEMRA ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYADDİN RECEBLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tarafımızca yapılan bu çalışmada, deniz suyunun damıtılarak, içme ve kullanım suyu elde edilmesi amacıyla kullanılan yöntemler teknik olarak incelenmiştir. Dere suyundan içme suyu elde edilmesinde değişik yöntemler kullanılmakta ve bunlardan biriside güneş enerjisiyle su damıtılmasıdır. Çalışmalarımıza bir güneş enerjili su damıtıcı yapılmasıyla başlanmıştır. Damıtma işlemi için enerji kaynağı olarak güneş enerjisi kullanılmıştır. Sistemde bir adet 150cm boyunda vakum tüp, yoğuşma örtüsü olarak tek eğimli yoğuşma örtüsü kullanılmıştır. Yapılan deneylerde Samsun koşulları ve dere suyu baz alınmıştır. Güneş enerjili dere suyu damıtıcısında, Samsun ili iklim koşulları (dış hava sıcaklığı, güneş ışınım miktarı, ışınım süresi),vakum tüplerin su sıcaklıkları, depo suyu sıcaklığı, damıtma havuzu sıcaklığı, vakum tüplü güneş kolektörü cam yüzey sıcaklığı ölçülerek değerlendirilmiştir. Bir güneş damıtıcısının güneş enerjisinden maksimum yarar sağlayabilmesi için değişik şartlar denenmiştir. En başta 15 litre hacimli cam depo değerleri alınmış daha sonra vakumlu cam tüpü kullanılmış fakat yalıtımsız değerler alınmıştır. Daha sonra yine vakumlu cam tüpü kullanılmış bu sefer yalıtılmış ve bu değerler alınmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, sistemin verimi, iklim şartlarına, damıtma yöntemlerine, damıtıcının örtü şekillerine, dere suyu miktarına ve yoğunluğuna göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, made by us, the distilled, the sea water for drinking and industrial water is used for the purpose of obtaining methods technically have been studied. Deep water drinking water from one of the various methods in use and one of them is solar-powered water is distilled. We started with a solar water distiller. Solar energy has been used as a source of energy for the distillation process. 150 cm tall in a vacuum tube system, as a single curved condensation cover is used. The Experiments said conditions and stream water. Solar-powered between distiller, Samsun province, climatic conditions, stream water vacuum tubes water temperatures, water temperature, distillation, vacuum tube solar collector glass surface temperature of the pool temperature is measured and evaluated. A solar in distiller solar energy to Provide the maximum benefit in different terms. Top 15 liters volume is then vacuum glass tubes, glass values used, but insulation values. Then again, this time in vacuum glass tubes used in insulated and these values. As a result of the system?s efficiency experiments, distilling methods, climate conditions, stream water quantity and density of the still cover patterns may vary according to the.