İki boyutlu ısı denkleminin sonlu elemanlar metodu ile çözülmesi
Solving 2d heat equation by finite element method
- Tez No: 332404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y.VOLKAN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, türbin soğutma sistemlerinin neden önemli olduğu; uzay ve havacılık alanlarında kullanılan soğutma sistemlerinin neler olduğu; bu alanlarda kullanılan sayısal çözüm yöntemleri incelenmiştir. Üzerinde soğutma kanalları olan iki boyutlu bir türbin profili üzerindeki sıcaklık dağılımı MATLAB kullanılarak sonlu elemanlar yöntemiyle çözülmüştür. Çözüm yöntemi diğer analitik ve sayısal çözüm sonuçları ile karşılaştırılarak doğruluk teyidi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, focused on the importance of turbine cooling systems, which ones are used in the aerospace and aviation fields and numerical solution methods used in these fields. Temperature distribution on a two dimensional turbine profile with cooling channels on have been solved using MATLAB by finite element method. The solution accuracy has been verified by comparing with the results of other analytical and numerical solutions.