Kumaş etiket basma sürecinde yalın teknikler ve kısıtlar teorisinin birlikte uygulanabilirliği
Applicability of lean techniques and theory of constraints in a fabric label process
- Tez No: 332413
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Firmalar, değişen ve gelişen piyasa koşullarında hem müşteri istek ve taleplerini karşılamak hem de birbirleri ile rekabet etmek zorundadırlar. Rekabet ortamında ayakta kalabilmek için de müşteri istek ve taleplerini çok iyi bilmek ve kısa sürede cevap verebilmek, müşteri istek ve taleplerini de iyi kalitede ve düşük fiyatta müşteriye sunmak gerekir. Firmaların üretim süreçlerini sürekli geliştirip iyileştirmesi, piyasada ayakta kalabilmesi ve rakip firmalar ile rekabet edebilmesi için avantaj sağlar. Yalın üretim, değerin ilk ham maddeden başlayarak, değer yaratma süreci boyunca kesintisiz olarak müşteriye ulaştırılmasıdır. Bunu başarabilmek için tüm değer zincirine genel çerçeveden bakmak, israfları yok etmek ve tüm faaliyetleri değer oluşturma amacına yönlendirmek gerekir. Değer akışı haritalama, ürünün geçtiği değer zinciri boyunca oluşan malzeme ve bilgi akışını görmemizi ve anlamamızı sağlayarak değer zinciri üzerindeki değer, israf ve israf kaynaklarını görmek için kullanılan bir yalın tekniktir. Müşteriler ve tedarikçiler de dahil olmak üzere üretim süreci boyunca malzeme ve bilgi akışları sembolize edilerek sürece genel çerçeveden bakılır. Kısıtlar teorisi, sistem performansının arttırılması aşamasında, sistem performansını en çok engelleyen unsurun bulunması ve ortadan kaldırılmasına yönelik oluşturulmuş bir felsefedir. Sistemi bir zincir olarak düşünür ve her seferinde zincirin en zayıf halkasına (kısıt) odaklanılmasını öngörür. Çalışma kapsamında, değer akışı haritalama ile üretimdeki israflar ve değer katmayan faaliyetler tespit edilmiştir. Süreçteki işlem merkezlerinin analizi sonucunda kapasite açısından kısıt yaratan kaynağın ve kapasite kısıtlı kaynağın mevcut olduğu belirlenmiştir. Sürece kısıtlar teorisi düşünce süreçleri uygulanarak kısıt incelenmiş, kısıt oluşmasına neden olan etkenler belirlenmiş, çözüm önerileri geliştirilmiş, kısıtlar ortadan kaldırıldıktan sonra istenen duruma geçiş tanımlanmış, engellerin aşılması için çözümlerin önkoşulları belirlenmiş ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi açıklanmıştır. Yalın tekniklerin uygulanmasıyla sürecin iyileştirilmesi ve kısıtların ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies have to meet demands and request of customer as well as compete with each other. In order to survive of companaies at the competitive environment, the demand and requests of customer should be known very well and responded as soon as possible. Companies should provide the demands and requests of customer at good quality and low price. Companies constantly develop and improve manufacturing processes, in order to compete with rival companies in the market viability and advantage. Lean manufacturing, from raw material to the customer without interruption during the process of value creation. To achieve this, it is needed to look at the whole value chain to eliminate the wastes and to redirect all the activities for the purpose of creating value from general framework. Value stream mapping, provides us to see and understand the flow of material and informaton throuhgout the value chain that product passes, is a lean method is used for seeing value, waste and resources of waste at the value chain. Including customers and suppliers, the flow of material and information is being symbolized throughout the manufacturing process and process are checked from general farmework. Theory of constraints (TOC) is a philosphy that is created for discovering and eliminating of the constaints of the system during improving the system performance stage. It shows the system as a chain and always focuses at the weakest ring of chain (constraint). The scope of work, wastes and value non-added activities have been identified at the manufacturing by the value stream mapping. By the analizing of the operations at the process, constraint and limited capacityof resource are available in terms of capacity. By applying TOC thinking processes to process, the constraints are examined, the factors are determined that caused the constraint, solutions are developed, the desired state is defined after the constraint is eliminated, the preconditions of the solutions to overcome obstacles are described and the implementation of solutions are described. By applying manufacturing methods, to improve the process and eliminate the constraint are intended.