Çok kriterli karar verme teknikleri ile katı atık bertaraf etme teknolojisi seçimi ve bir uygulama
Solid waste disposal method determination using multi-criteria decision making methods and an application
  1. Tez No: 332412
  2. Yazar: EMRE ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez çalışmasında, nicel ve nitel kriterleri içeren katı atık bertaraf etme teknolojisi seçimi, çok kriterli karar verme teknikleri ile yapılmıştır. Bu seçimde, kriterler ve alternatiflerin belirlenmesi ve ağırlıklandırılması için, İSTAÇ İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ A.Ş)?de görevli uzmanların görüşlerine başvurulmuştur. Dünya ve Avrupa?daki katı atık bertaraf etme teknolojileri ve uygulamaları incelenmiş, Türkiye?de (İstanbul) yeni ve ileri bilgi, maliyet gerektiren alternatiflerin başarıyla uygulanmakta olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, 10 adet bertaraf etme teknolojisi alternatifi, 18 adet kriter üzerinden değerlendirilmiştir. Katı atıkların neden olduğu zararlı etkilerin minimum seviyeye indirilebilmesi için, çeşitli katı atık bertaraf etme teknolojileri geliştirilmiştir. Bunlar; Düzenli Depolama, Kompostlaştırma, Biyometanizasyon, Biyoetanol/Biyodizel, Yakma, Gazifikasyon, Plazma, Piroliz, Atıktan Türetilen Yakıt (ATY) ve Biyokurutmadır. Uygulama, İstanbul ili için, bir katı atık çeşidi olan kentsel katı atıklar üzerine yapılmıştır. Katı atık bertaraf etme teknolojisi seçim problemine çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS, PROMETHEE ve Bulanık TOPSIS uygulanmış ve yöntemlerin sonuçları birbirleriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, solid waste disposal technology selection was done by means of multi-criteria decision-making (MDCM) techniques including both quantitative and qualitative criteria. In this selection, it was consulted to the İstanbul Environmental Management Industry and Trade Co., Ltd. (ISTAC Inc.) experts for the identification and weighting of criteria and alternatives. Solid waste disposal technologies and applications in the world and Europe was studied, it was observed that new and costly alternatives that requires advanced knowledge was succesfully applied in Turkey (İstanbul). In this study, 10 alternative disposal technology were evaluated via 18 criteria. A variety of technologies for solid waste disposal have been developed to reduce the detrimental effects of solid waste to a minimum level. These are; Sanitary Landfilling, Composting, Biomethanisation, Bioethanol/Biodiesel, Incineration, Gasification, Plasma, Pyrolysis, Refuse-Derived Fuel (RDF) and Biodrying. The application is made for municipal solid waste which is a sort of solid waste in İstanbul. TOPSIS, PROMETHEE and FUZZY TOPSIS methods are applied to the problem of solid waste disposal technology determination and the results of methods are compared with each other.