Van gravürleri
Van engravings
- Tez No: 332514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RUHİ KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Van yapılan bilimsel çalışmalar ile M.Ö. 11000 tarihlendirilen ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış büyük öneme sahip bir yerleşim yeridir. Üzerinde birçok medeniyete ait tarihi dokuların izlerini taşıyan bu yerleşim yeri, birçok seyyah ve araştırmacının ilgisini çekmiştir. Özellikle XIX. yüzyılda Anadolu ya gelen birçok seyyah Van bölgesini de ziyaret etmiştir. Farklı amaçlar doğrultusunda bölgeye gelen bu seyyahların arasında arkeolog, jeololog, din adamları ve misyonerler olmak üzere değişik alanlarda uzmanlar bulunmaktadır. Charles Texier, Lehman Haupt, M.T. Deyrolle, Jules Laurens, Müller Simonis, Henry Binder ve İsabella Bird gibi seyyahların araştırmaları Van için önemli birer bilgi kaynağıdır. Bu seyyahlara ait seyahat notlarının arasında bilgilerini görsel olarak destekleyen gravürler ise Van'ın görsel olarak belgelenmesinde en önemli kaynaklardır. Tarihi eserler, doğal doku, insan ve hayvan tasvirleri olmak üzere birçok konunun betimlendiği bu gravürler sanatın ilke ve elemanlarının etkili bir şekilde kullanılması ile oluşturulmuş ve teknik beceri isteyen çalışmalardır. Kuru kazıma tekniği kullanılarak yapılan Van gravürleri Van ile ilgili birçok yayında anlatımı güçlendirmek için kullanılmıştır. Betimlenen konular günümüz bilgileri doğrultusunda değerlendirilmiş ve değerlendirme sonucunda birçok yapının günümüze ulaşamadığı veya büyük tahribatlara uğradığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Van with scientific studies dated to BC 11000 and has hosted , many civilizations, is a place of great importance. Tissues on the traces of many civilizations that date from the settlement, attracted the attention of many travelers and researchers. Especially in XIX. century, many travelers who came to Anatolia also visited the region of Van. The travelers who came to the region with different purposes includes experts in various fields such as Archaeologist jeololog, the clergy and missionarie. Charles Texier, Lehman Haupt, M.T. Deyrolle, Jules Laurens, Müller Simonis, Henry Binder and travelers such as Isabella Bird surveys an important source of information for Van. Van visually documented by engravings which support to the travel notes are the most important source which belong to these travellers . Historical monuments, natural texture, many issues, including human and animal depictions engravings depicting the effective use of art created with the principles and elements of the studies and technical skill. Dry scraping technique to strengthen the expression of numerous publications related to Van is used for engravings. Evaluated in accordance with present-day knowledge of many subjects and evaluation process described in the present structure was unavailable or suffered terrible damage.