Şerhu'l-Muğni, Şerhu Katri'n-Neda, Şerhu Şüzûri'z-Zeheb ve el-Fevaidu'd-Dıyaiyye fi Şerhi'l-Kafiye'de şahit beyitlerin tahlilleri
Sharh al-Mughni, Sharh Katri'n-Neda, Sharh Şüzûru'z-Dhahabi and al-Fevaidu'd-Dıyaiyye Sharhi'l fi Kafiye
- Tez No: 332513
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Arap dili ve edebiyatında şahid/delil olarak kullanılan beyitler, şiirler gramer kitaplarında satır aralarında dağınık şekilde yer almaktadır.Şerhu'l-Muğni, Şerhu Katri'n-Neda, Şerhu Şüzûru'z-Zeheb ve el-Fevaidu'd-Dıyaiyye fi Şerhi'l-Kafiye'de yer alan, örnek olabilecek şahid beyit ve şiirleri bu tez çalışmamızda bir arada sunarak, bu alandaki boşluğu bir nebze de olsa doldurmayı düşündük.Delil gösterme açısından Arap şiir beyitleri, Arap gramerinde büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda, bu eserlerde örnek olarak geçen şevahid beyitleri ve delil olarak kullanıldığı hususları kaynağından tespit etmeye çalıştık.Sözkonusu beyitlerin söyleyeni, söyleniş sebebi konularında yeterli bilgi mevcut değildir. Bunun tespit ve analizinin yapılması ise ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda; beyitleri nahiv konuları başlığı altında inceledik. Bunun yanında; beytin Arapça metnini verdik, bahrini ve söyleyenini belirttik, beyit hakkında ulaşabildiğimiz bilgi ve beytin tercümesini de verdikten sonra delil olarak kullanıldığı konuyu belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Couplets and poems, which are used as evidence/ witness of in the Arabic Language and Literature, are scattered between the lines in grammar books.In this thesis of study, by banding together the couplets and poems that may be the sample in the Sharh al-Mughni, Sharh Katri 'n-Neda, Sharh Şüzûru' z-Dhahabi and al-Fevaidu'd-Dıyaiyye Sharhi'l fi Kafiye, we gave the thought to fill the gap in this field to some extent.Arabic literature is of great importance in order to show evidence of Islamic sciences. As an example, we tried to determine from the source of şevahid poems and couplets and the works used as evidence.There isn?t sufficient information about the teller and the reason of pronouncing of such couplets. In the detection and analysis of them have an especial significance. In our study, examining the couplets in terms of Grammar, brief grammar information related to couplets is presented. Besides this; after explaining of the grammar rule of couplet, giving the Arabic text of it, specifying the teller, the information about the couplet we got and the translation of the couplet, we followed a process about specifying the form of topic used as evidence.