Cumhuriyet Dönemi eğitim sisteminde Ayşe Sıdıka Avar ve eğitim faaliyetleri
Republican era education system Ayşe Sıdıka Avar and training activities
- Tez No: 332521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Cumhuriyet Döneminde Ayşe Sıdıka Avar ve eğitim faaliyetlerini konu alan araştırmamız girişle birlikte üç kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında Cumhuriyet dönemi Türk eğitim sistemi üzerinde durmaya çalıştık. İkinci kısımda Ayşe Sıdıka Avar hayatı ve faaliyetleri ile ilgili tartışmaları izah ettik. Üçüncü kısımda ise Sıdıka Avar'ın eğitim anlayışı ve faaliyetleri üzerinde durduk.Cumhuriyet Dönemi gerek eğitim açısından gerekse diğer alandaki yenilikler bakımından yepyeni bir dönemdi. Bu dönemde özellikle eğitim cephesiyle birçok yeniliğe girişilmiş ve çağdaşı diğer devletler seviyesine çıkmak için daha önce olmadığı kadar çaba sarf edilmiştir. Özelikle kızların okullaştırılması çok büyük önem arz etmekteydi. Bu amaçla memleketin birçok yerine Kız Enstitüleri açılmış bu enstitülerde iyi bir anne, çalışan bir kadın, topluma model insan kadın figürü çizilmiş ve bu gayede kızlar yetiştirilmişti.Bu dönemde Koyu bir Mustafa Kemalci ve Kemalizm ülküsüne bağlı bir öğretmen olan Ayşe Sıdıka Avar Elazığ Kız Enstitüsünün yolunu tutacaktır. Orada insanlık dışı muamele gören çocukların koruyuculuğunu üstlenecek, Çoğunluğunu Dersim olaylarında yetim ve öksüz kalmış kız çocuklarına anne-baba olacaktır. Bu çocukların eğitimi, çevrelerinde model olmaları için gecesini gündüzüne katıp çalışacaktır. Kendi öz evladından kıstığı şefkati onlar için harcayacaktır. Kızları okula kazandırmak için Elazığ, Tunceli (Dersim), Bingöl'ün köylerini at sırtında tek tek gezen Avar öğrencilerine olmadığı kadar sevgi ve emek harcayacaktır. Onlardan bahsederken daima dağ çiçeklerim, kızlarım diye söz eden Avar'ın sevgisini ifadelerinden anlamak mümkündür.Elazığ da çalıştığı belli bir müddetin sonunda Tokat Kız Enstitüsün de görev alan Ayşe Sıdıka Avar burada ki kısa eğitim hayatında kendisinden büyük işler başaracaktır. Sonraki dönemlerde döndüğü Elazığ Kız Enstitüsün de faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecektir. Çocukları uğruna ildeki devlet erkânıyla sürekli münakaşalar yaşayacak ama o bildiğinden asla şaşmayacaktır.1960 Yılında yaşlılığı nedeniyle yorulacak ve memleketi İstanbul'a tayin isteyecektir. Elazığ'dan ayrılışı şehirde büyük üzüntü meydana getirecek onu sevenleri, öğrencileri tarafından vefa ve sevgiyle istasyondan uğurlanacaktır.İstanbul da belli bir süre daha çalışan Avar 1967 yılında emekli olacaktır. Satın aldığı evinde, çiçeklerine öğrencilerinin adını verecek ve onların hayali, anılarıyla yaşayacaktır. 1979 yılında bu eğitim neferi İstanbul da kızının kolları arasında vefat edecek ve Erenköy mezarlığına defnedilecektir.
Özet (Çeviri)
Subject area of training activities and research in the Republican Era Sıdıka Avar with the entry consists of three parts. Mustafa Kemal, the Turkish education system and the Republican era in the Introduction of the concept of education, the second part, the life and activities related to the Avar Sıdıka discussions, and activities in the third chapter we worked on Sıdıka Avar?ın approach to education.What?s new in terms of education and other areas in terms of both the Republican Era was a time of brand new. Façade, especially in education and a contemporary of many innovations undertaken in this period the level of other states have been struggling to quit than ever before. Especially girls? schooling was very important. These institutes have been opened to many parts of the country for this purpose is a good Girl Institutes mother, a woman working in the community model, the human female figure is drawn and the girls were trained by this goal.Mustafa Kemal and Kemalism is a fan of this ideal of a dark period due to the way a teacher of the Institute will hold the Girl Elazıg Ayse Sıdıka Avar. There will assume guardianship of children who receive inhuman treatment, mostly in cases of Dersim girls, orphans and parents will be orphaned. This children?s education, the environment model, adding they will work day and night to. Show any compassion for them, their children will spend. To give their daughter to school from Elazig, Tunceli (Dersim), Bingol villages on horseback, much love and effort that individual students will spend browsing Avar. Wild flowers are always talking about them, my daughters Avar?ın referring to it as possible to understand the expressions of love.At the end of Elazig for a while he worked at the Institute of Tokat Girl Ayse Sıdıka Avar involved in his life where his short training that will achieve great things. The next period will be returned and resumed operations at the Institute of Elazig Girl. Government officials in the province for the sake of the children live in constant debate, but he never knows leave.Tired because of old age and hometown will want to Tain in 1960 in Istanbul. Those who love him will bring great sorrow in the city of Elazıg departure, students will be devoted to the station by the loyalty and love.Avar, more work for some time in Istanbul in 1967 will reach retirement. The training in Istanbul in 1979 and her daughter in the arms of private soldiers will die and be buried cemetery Erenkoy.