1960'lardan günümüze plastik sanatlarda feminist yaklaşımlar
Feminist approaches in plastic arts from the 1960s to the present
  1. Tez No: 332561
  2. Yazar: DENİZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. NİLAY KAN BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1960'larda, Feminist Hareket, toplumsal değişime yolaçan, en önemli ve ilginç sosyal hareketlerden biri olmuştur. Birçok kadın, eylemlere ve protesto gösterilerine katılmışlardır. Feminist Hareket yaratıcılık gerektirmiş ve eylemciler yeni fikirlerini ifade eden sloganlar yazmışlar, taşımışlar ve giyinmişlerdir. Bazı kadınlar, dikkat çekmek amacıyla protestolarını, vücut dilini ve fizik performansları kullanan performans sanatı ile birleştirmişlerdir.Kadınlar vücutlarını, cinsiyet ayrımcılığı, düşük ücretle çalışma ve iş hayatındaki engeller, toplumda kabul edilmiş ?kadının yeri evidir? düşüncesi gibi toplumsal sorunların farkındalıklarını ifade eden sanat nesnesi olarak kullanmışlarıdır. Kadın vücudunu nesneleştiren, zayıf, çekici ve her daim bakımlı olan ?mükemmel kadın? toplumsal imajını satan reklam ve pazarlama politikalarını reddetmişlerdir.Sanat tarihi boyunca, erkekler tarafından tasarlanan, onlara sunulan ve yine onlar tarafından kullanılan kadın bedeni artık bir dönüşme sürecindedir. Sanat tarihinde kadının değişen statüsü, sanatçıların farklı yaklaşımları uyarınca çeşitli biçimlerde gözlenebilir.
Özet (Çeviri)
In the 1960s, the Feminist Movement was one of the most prominent and interesting of the social movements transforming society at the time. Many women participated in actions and protests. The Feminist Movement demanded creativity and they wrote, carried and wore slogans expressing their new ideas. Some women combined protest with performance art, using body language and physical performance to attract attention.Women used their bodies as art to express awareness of social issues such as gender discrimination, wage discrimination and job barriers, society?s assumption that ?a woman?s place is in the home?. They rejected advertising and marketing policies that objectified the female body, selling society?s image of the perfect woman as thin, attractive and well-maintained at all times.The female body, as conceived, rendered and used by males throughout the history of art, is in the process of a transformation. The changing status of women in the history of art can be observed variously according to the different approach of each artist.