1960'lı yıllardan günümüze kadar 18-40 yaş kadın giyiminde moda değişkenliği ve giysiyi tamamlayan aksesuarlar
- Tez No: 332792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAFER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kültürel, siyasi, ekonomi ve teknoloji sayısız yeniliklerin yaşandığı 1960-2013 yılları, moda değişkenliği açısından büyük bir öneme sahiptir. II. Dünya Savaşından sonra batılı toplumlarda yaşanan hızlı ekonomik büyümenin ardından, alım gücü ve buna bağlı olarak yaşam standartları yükselen tüketici sınıfının talepleri, medyanın toplum üzerindeki etkileri, kadın hareketleri, kadınların iş hayatına girmeleri, gençlerin istekleri, moda alanı ile ilgili yeni malzeme ve tekniklerin kullanılması ve sanat dünyasında yaşanan yeni akımlar modanın değişkenliğinde etkili olmuştur. Batılı toplumlarda giysi modasında yaşanan değişikliklerin yanı sıra; aksesuar tasarımında günümüz tasarım anlayışını da etkileyen önemli gelişmeler olmuştur. Yeni malzeme ve tekniklerin kullanılması, plastik sanatlarla olan etkileşimler, takı tasarımı eğitiminde yaşanan değişimler, uluslararası fuar ve sergiler, aksesuarların değerini ve gerekliliği fark ettirmiştir. Bu çalışma 18-40 yaş kadın giyimi ile sınırlandırılmıştır. 1960? lardan günümüze kadar batıda ve Türkiye? de yaşanan önemli değişimler göz önünde bulundurulmuş, etkileşimler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The years of 1960-2013, where cultural, political, economical and technological innovations have taken place, has a great importance for the fashion variability. Following the economic growth took place in the western societies after the World War II; consumers? demands, which are shaped by the increasing purchasing power and standard of living; effects of media on the society; women movemements; women?s entrance to the business life; desires of the youth; use of new materials and tecniques in the fashion area; and new movements in art; have influenced the fashion?s variability. Besides the changes experienced in the western societies? clothing fashion; evolutions have taken place in accessory design, which also have influenced today?s sense of design. The use of new materials and techniques; interactions with the plastic arts; changes in the jewelry design trainings; and international fairs and expos helped to recognize the value and necessity of the accessories. This study is limited to 18-40 age women?s clothing. Since 1960?s, the important changes in Western countries and Turkey are taken into consideration; and interactions between them are evaluated.