Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu adlı romanındaki niteleme sıfatları
The attributive adjectives in Reşat Nuri Güntekin's novel is Çalıkuşu
  1. Tez No: 332595
  2. Yazar: ŞÜKRAN AKYOL ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu tezde Reşat Nuri GÜNTEKİN'in“Çalıkuşu”adlı romanındaki niteleme sıfatları incelenmiştir. Çalışma, Giriş, İnceleme, Değerlendirme, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, kapsamı ve hedefi ele alınmıştır. İnceleme kısmında romanda tespit edilen sözlüksel madde halindeki 4766 niteleme sıfatı ve bu sıfatlarla kullanılan adlar; bunların işlevleri ile geçtikleri cümleler, sayfa numaraları ile sıralanmış ve liste halinde verilmiştir. Değerlendirme kısmında elde edilen verilere bağlı olarak niteleme sıfatları, belirlenen alt türlere ve bu alt türleri de adların kullanım alanlarına bağlı olarak çeşitli kollara ayrılmıştır. Belirlenen bu türler geçiş sayıları, geçiş sıklıkları ve yüzdeleri ile beraber 15 tablo ve 14 grafik halinde sunulmuştur. İnceleme ve değerlendirmeler sonucunda 993 farklı sözlüksel biçimbirim durumundaki niteleme sıfatının adların kullanım alanına bağlı olarak farklı alt türlerle 4766 kez kullanıldığı tespit edilmiştir. Değerlendirme kısmında elde edilen verilerden yapılan çıkarımlar sonuç kısmında maddeler halinde sunulmuştur. Anahtar kelimeler : Niteleme sıfatları, sözlüksel biçimbirim, Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu, roman.
Özet (Çeviri)
İn this study we looked at the attributive adjectives in Reşat Nuri Güntekin's novel is“Çalıkuşu”. This study constituted of İntroduction, Review, Revoluation, Evoluation and Bibliography chapters. The Introduction part of our study pointed out the aim, the inclusiveness and the target. The Review part is reviewed determined 4766 attributive adjectives of choosed from novel texts used with nouns in lexical morpheme form and used with depent status morphemes. The occurence of the sentences, the pages are given. Depending on this data; attributive adjectives and status morphemes are categorised. In the revolution part presented the 15 tables and 14 graphs with the transition frequencies and transition rates according to functional qualities and relations. As the result of the review and evoluation have been identified that 993 different attributiive adjectives, different status morpheme was used 4766 times At the evoluation part obtained the datas, the inferences, presented in the case of items. Keywords : Attributive adjectives, lexical status morpheme, Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu, novel.