Özgürlük tanımları ve İslam düşüncesinde özgürlüğün nasıllığı
Descriptions of liberty and how to of liberty in thought of Islam
- Tez No: 332601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özgürlük sorunu felsefe tarihinin önemli sorunlarından birisidir ve üzerinde yürütülen pek çok tartışmaya rağmen can alıcı bir sorun olmaya devam etmektedir. Günümüzde de netlik kazanmayan bir sorun olması, özellikle din felsefesinde özgürlüğün tartışılan bir konu olması özgürlük kavramı üzerine bir çalışmayı gerekli kılmaktadır. Felsefi tartışmada, özgürlük sorunu daha çok ahlak felsefesinin bir konusu olarak görünse de gerçekte özne-eylem ilişkisi problemi temelinde incelenmesi gereken bir konudur. Bu yüzden çalışmamız, İslam düşüncesinde birey ve eylemlerinde özgürlüğü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde ontolojik delillerle Tanrı ve insanın varlığının kanıtlanması incelenmiştir. Bunun yanında insanın iradeli ve akıllı bir varlık olarak yaratılması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise filozofların özgürlük kavramları incelenmiş ve Doğu ? İslam düşüncesindeki özgürlüğe bakışlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde İslam düşüncesinde ilahi metinlere dayalı olarak özgürlüğün nasıllığı incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise özgürlük idesinin İslam düşüncesine göre birey üzerindeki etkisi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom issue is one of the most important problems of philosophy history and despite several discussions done about it, it keeps being a vital problem. Today, still be a problem cannot be clarified, especially in religion philosophy freedom is a controversial issue and a study on freedom concept is necessitated. Although it is moreso seen as a topic of philosophy of ethics in philosophic discussion, actually freedom issue is a matter that needed to be examined in subject-object relation problem base. Therefore our study was carried out on person and its freedom on its acts in Islam thought. In the first section, to be proved of the existance of the God and person was examined. Besides to be created as free-willed and clever human, was elaborated. As to second section freedom concept of philosophers was examined and the views to freedom in East - Islam thought were examined. In the third section according to divine texts , how to of liberty on thought of Islam was examined. As to conclusion section according to Islam thought, the effect of freedom idea on person was examined.