1980-1990 arası Türk romanında öteki
The other in Turkish novel between 1980-1990
- Tez No: 332602
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Öteki olgusu, bireyin kişilik gelişimi ve ?ben?lik yapılanması ile ilgili olduğu kadar her bireyin toplumun bir parçası olduğu kabul edildiğinde bu kez bu kavram, sosyolojik unsurları da içinde barındırmaya başlar. Dolayısıyla konunun psikolojiden, felsefeye, sosyolojiye kadar bir derinliği bulunmaktadır.Edebiyat ve bilhassa roman ve hikâye hem bireysel ve hem toplumsal boyutta insanı yansıttığından, insan etrafındaki hemen her konuyla birlikte ?öteki? algılamasının oluşumu ve yapılanması da bu tür eserlerde kendisini göstermektedir. Bilhassa roman türü edebiyatımıza hem kişi ve hem toplum çerçevesinde başta modernleşme olmak üzere pek çok argümanla girdiğinden, günümüze kadar bu özellik dönemin sanatsal ve siyasal eğilimlerine göre renk kazanarak günümüze kadar gelir. Dolayısıyla roman üzerinden yapılan bir ?öteki? incelemesi, tıpkı tarihsel zemindeki değişkenlik kadar zengin, çok yönlü ve derinlikli bir manzarayı karşımıza çıkarmaktadır.Bu şekilde zengin bir muhteva ile karşımıza çıkan ?öteki? kavramı, 1980 ? 1990 arası Türk romanında da siyasetten psikolojiye, sosyolojiden felsefeye, tarihten dine kadar ilgili alanlarda varlığını hissettirmektedir.
Özet (Çeviri)
It is accepted that the other phenomen relates with the improvement identity of individual and the foundation of ?ego? as much as every body?s becoming a part of sociaty this times, when this concept also begins to hold down the sociological element. So the issue has a deeper connecting with from psychology to philosophy and sociology.It demonstrates itself by reflecting huminity in proportion of literature and especially novel and story and not only individuality but also sociaty and together with almost every issue in the circle around huminity, the formation of compherend ?the other? and also the foundation in such kind of words. Especially novel genre comes initial as a update in individual and social circle with a lot of clues, and by now this peculiarity by earing sorts according to art and political tendency by now. So that made ?the other? analysis on novel comes across us as much rich, many directions and deeper meaning as just like the changeability of historical stage.This concept of ?other? coming across us as a rich content makes feel its existance in related space from politic to pshchology from sociology to philosophy and until from history to religion and even in Turkish novel between 1980 ? 1990.