Türk romanında kötülük: Başlangıçtan 1950'ye
Evil in Turkish novel: From the beginning to 1950
- Tez No: 332607
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 782
Özet
Türk Edebiyatında Kötülük (Başlangıçtan 1950'ye) adını taşıyan çalışmamız, 1872-1950 yılları arasında yayımlanmış kırk sekiz adet romanı kapsamaktadır. Çalışmamız boyunca roman teorisi, Türk romanı, kötülük, kötülük problemi ile doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan eserler incelenmiş; kötülük problemi ana hatları ile ortaya konmuş; kırk sekiz adet roman kötülük bağlamında tahlil edilmiştir. Romanların tahlilinde kronolojik bir sıra izlenmiş, eserler hem kötülük kavramı ile hem yazıldıkları dönem ile hem de birbirleri ile ilişkilendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study titled `Evil in Turkish Novel (From the Beginning to 1950)?, includes forty eight pieces of novels published between the years of 1872-1950. Thoroughout this study, the theory of novel, Turkish novel, evil, novels which are connected to the problem of evil explicitly or implicitly are analysed; the problem of evil is stated broadly; forty eight pieces of novels are analysed in the context of evil. While analysing these novels, a choronological path is followed; novels are analysed by association with both concept of evil and the period which they were written, and also with each other.