Trakya Umumi Müfettişliği'nin köycülük politikası
The politics of peasantism of the General Inspectorship of Thrace
- Tez No: 332608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN HAYTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra Tek parti hükümeti idari teşkilatını güçlendirmek ve bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla Umumi Müfettişlik kurumunu oluşturmuştur. 1927-1952 yılları arasında beş adet Umumi Müfettişlik kurulmuştur. Birinci, Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Umumi Müfettişlikler, faaliyet alanı olarak Türkiye'nin doğusunu kapsamışlardır. İkinci yani diğer adıyla Trakya Umumi Müfettişliği ise, Trakya bölgesinde faaliyet göstermesi için kurulmuştur. Trakya Umumi Müfettişliği'ne, sorumlu olduğu bölgenin bayındırlık, iskan, sağlık, kültür ve tarım alanlarında gelişimini sağlama görevi verilmiştir.Trakya Umumi Müfettişliği, Cumhuriyet'in ilk yıllarında ülkeyi saran köycülük düşüncesinin Trakya'da bayraktarlığını yapmıştır. Türkiye'de 1930'lu yılların köy, köycü ve köycülük vurguları, Trakya Umumi Müfettişliği sayesinde uygulama alanı bulmuştur. Müfettişliğin Trakya köylerinde yaptığı çalışmalar, bölgenin çehresini değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
After the foundation of the Turkish Republic, the General Inspectorship was established in order to strengthen the administrative organization of the single-party government and provide the regional development. Five General Inspectorships were founded between the years of 1927-1952. The First, Third, Fourth and Fifth General Inspectorships were present in the east of Turkey. The Second one, also called the General Inspectorship of Thrace, was established to be active in the Thrace region. The General Inspectorship of Thrace was given the responsibility of providing the development in the fields of public works, housing, culture and agriculture.The General Inspectorship of Thrace was in the forefront of peasantism, a movement embracing the Republic in its early years. The highlights of peasant, peasantist and peasantism of the 1930s in Turkey found a field of application by means of The General Inspectorship of Thrace. The works the Insepectorship did in the villages of Thrace helped to develop the region.