Özgül öğrenme güçlüğü tanılı çocuğa sahip annelerin algılanan sosyal destek düzeylerinin ve stresle başa çıkma tutumlarının incelenmesi
Analysis of mother's level of perceived social support and attitudes of coping with stress whose children are diagnosed with special learning disability
  1. Tez No: 332625
  2. Yazar: ÖZGE DENİZ ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYHAN ÜGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı ÖÖG tanılı çocuğa sahip annelerin ve herhangi bir tanısı bulunmayan çocuğa sahip annelerin algılanan sosyal destek düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumlarının incelenmesidir. Araştırma kapsamında İstanbul Anadolu yakasında yer alan ve ÖÖG modülü içeren 12 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden çocuk annelerine amaca yönelik örneklem yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmanın kontrol grubunu oluşturan anneler ise İstanbul Anadolu yakasında herhangi bir tanısı bulunmayan çocuğa sahip annelerden oluşmaktadır. Araştırmada ÖÖG tanısına sahip çocuğu olan 35, herhangi bir tanısı olmayan çocuğa sahip 35 olmak üzere toplam 70 anneye ulaşılmıştır. Katılımcılardan önce Demografik Bilgi Formu, ardından sırasıyla Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeğini cevaplandırmaları istenmiştir. Araştırmaya ilişkin değişkenlerin analizinde Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of perceived social support and the attitudes of coping with stress of mothers who have a child diagnosed with special learning disability and have a child without any diagnosis. Within the scope of this research the mothers, whose children are attending 12 special education and rehabilitation centers that contain special learning disability module and located in Asian side of Istanbul, were reached through purposive sampling. The mothers who belong to the conrol group are also located in Asian side of Istanbul but their children do not have any diagnosis. In the research we reached a total of 70 mothers. 35 mothers? children diagnosed with special learning disability whereas other half?s children do not have any diagnosis. The participants were asked to fill firstly Demographic Informantion Form, secondly Multidimensional Scale Of Perceived Social Support and lastly Coping with Stress Attitudes Assessment Scale. In the study we implemeted Independent Samples t Test, Analysis of Variance (ANOVA) and Mann Whitney U for the analysis of the research variables.