Otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve özgül öğrenme bozukluğu tanılı çocuğa sahip ebeveynlerin geniş otizm fenotipi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of broad autism phenotype levels in parents of children with autism spectrum disorder, with attention deficit hyperactivity disorder and with specific learning disorder
  1. Tez No: 655233
  2. Yazar: SALİH ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
OSB de temel belirti olarak kabul edilen iletişim ve etkileşim becerilerinde yetersizlik ve ilgi alanlarında kısıtlılık problemlerinin hafif şiddette olan formları literatürde geniş otizm fenotipi, eşik altı otistik belirtiler ya da otistik traitler olarak isimlendirilmektedir. Otizmli bireye sahip aile üyelerinin değerlendirildiği araştırmalarda otistik bireylerin yakınlarında normal popülasyondan daha fazla eşik altı otistik özellikler gözlenmektedir. Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Özgül Öğrenme Bozukluğunda çekirdek belirtiler birbirinden farklı olmasına rağmen bu bozuklukların birbirleriyle örtüştükleri birçok ortak alan bulunmaktadır. OSB tanısı alan çocuklarda DEHB belirtileri, DEHB tanısı alan çocuklarda OSB belirtileri ve OSB tanısı alan çocuklarda ÖÖB belirtileri gözlenebilmektedir. Ayrıca OSB, DEHB ve ÖÖB tanılı çocukların ve yakın akrabalarının özellikle toplumsal iletişimde ve etkileşimde normal popülasyona göre daha fazla zorluk yaşadıkları görülmüştür. Bu durum etiyolojileri hala tam olarak açıklanamayan OSB, DEHB ve ÖÖB'nin ortak genetik etmenlerden kaynaklanabileceğini düşündürmekte ve bu konudaki araştırmaların önemini artırmaktadır. Bu sebeple bu çalışma da OSB, DEHB ve ÖÖB tanılı çocukların ebeveynlerinin GOF düzeyleri karşılaştırılmıştır. Araştırma Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Psikiyatri bölümüne başvuran ve DEHB, ÖÖB ya da OSB tanısı alan çocukların gönüllü anne babaları ile gerçekleştirilmiştir. Anne babalara GOF düzeylerini ölçmede kullanılan OSA anketi ve araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda anne ve babalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, ayrıntıya dikkat ve hayal gücü alt testlerinde OSB, DEHB ve ÖÖB'li anne babalar arasında anlamlı fark saptanmıştır(P0.05). OSA toplam puanı, sosyal beceri ve iletişim alt ölçeğinde; OSB'li grup ÖÖB'li gruptan, ÖÖB'li grupta DEHB'li gruptan daha yüksek puan almıştır. Dikkati kaydırma alt testinde OSB'li grup DEHB'li gruptan, DEHB'li grupta ÖÖB'li gruptan daha yüksek puan almıştır. Çalışmaya katılan babaların alt ölçeklerinin karşılaştırmasında dikkat kaydırma alt testinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için yapılan çoklu karşılaştırma sonucu ÖÖB ile OSB arasında anlamlı fark bulunmuştur. (p=0.03). OSB'li babalar ÖÖB'li babalardan yüksek puan almıştır. Çalışmaya katılan annelerin OSA alt ölçek puanlarının karşılaştırmasında ayrıntıya dikkat ve hayal gücü alt testinde gruplar arasında anlamlı fark xivbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Subthreshold forms of inadequate communication and interaction skills and limitations in areas of interest, which are considered to be the main symptoms in autism spectrum disorder (ASD), arenamed as broad autism phenotype, sub-threshold autistic symptoms or autistic traits in theliterature. In studies evaluating family members with individuals with ASD, more sub-threshold autistic characteristics are observed in the relatives of ASD individuals than in the normal population. Although the coresymptoms of ASD, attention deficit hyperactivity disorder(ADHD) and specific learning disorder(SLD) are different from each other, there are many common are as where these disorders overlap. ADHD symptoms in children diagnosed with ASD, ASD symptoms in children diagnosed with ADHD, and SLD symptoms in children diagnosed with ASD can be observed. In addition, it was observed that children diagnosed with ASD, ADHD and SLD and their close relatives experienced more difficulties especially in social communication andinteraction compared to the normal population. This situation suggests that ASD, ADHD and SLD, may result from common genetic factors and increases the importance of research on this subject. Therefore, this study compared the broad autism phenotype levels of the parents of children with ASD, ADHD, and SLD. The study was conducted with the voluntary parents of children who applied to Konya Training and Research Hospital Child Psychiatry Departmentand were diagnosed with ADHD, SLD or ASD. The Autism Spectrum Quotient (ASQ) was used to measure broad autism phenotype(BAP) levels and the demographic information form created by the researcher were applied to the parents. As a result of thestudy, while mothers and father were evaluated together, a significant difference was found between parents with ASD, ADHD and SLD in attention to detail and imagination subtests (P 0.05). In the ASQ total score, social skills and communication subscale; The group with ASD got higher scores than the group with SLD and the group with SLD than the group with ADHD. In the attention shift subtest, thegroupwith ASD got higher scores than the ADHD group, and the ADHD group got higher scores than the SLD group. In the comparison of subscales of fathers who participated in the study, a significant difference was found between the groups in the attention shift subtest. A significant difference was found between SLD and ASD as a result of multiple comparisons made to determine which groups the difference was between (p = 0.03). Fathers with ASD got high scores from fathers with SLD. xviIn the comparison of ASQ subscalescores of the mothers who participated in thestudy, a significant difference was found between the groups in the attention to detail and imagination subtest.