Dış ticaretin belirleyicileri ve Türkiye uygulaması
The determinants of foreign trade and a case of Turkey
- Tez No: 332637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada dış ticaretin belirleyicileri ile ilgili daha önce yapılan teorik ve uygulamalı çalışmalar dan elde edilen sonuçlar incelenmiş ve dış ticareti belirleyen unsurlar analiz edilmiştir. 1990-2011 dönemindeki yıllık verileri dikkate alınarak dış ticaret dengesi ile dış ticareti belirleyicileri arasında ilişkinin ve etkinin yönünü belirlemek için birim kök testi, Ko-Entegrasyon testi, kısa dönem Var analizi ve granger nedensellik analizi yapılmıştır. Yapılan ekonometrik uygulama sonucunda literatürde belirtilen yönde bir sonuca ulaşılmıştır. Dış ticaret dengesi ile doğrudan yabancı yatırımlar, yurt dışı gelir ve reel döviz kuru ile pozitif yurt içi tüketim ve reel faiz oranı arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Çalışma bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmalarda ulaşılan sonuçların özetlenmesi ve konunun Türkiye açısından farklı bir bakış açısıyla ele alınması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the results from which is obtained about previous theorical and practical have been examined and the relationship between the determinants of foreign trade and the foreign trade balance has been analyzed. In the period of 1990-2011, the relations between foreign trade balance and foreign trade determinants have been examined by using unit root, co-entregration, and short term VAR and Granger causality analyzes has been examined. In the result of the economic analyses, a conclusion was reached by the similiar direction as indicated in literature while positive correlation has been found between foreign trade and research&development expenditures, foreign direct investments, foreign income and real exchange rate, negative relation has been detected between domestic consumption and real interest rate. This study differs from the previous studies on account of summarizing the results and addressing of the issue in terms that is important in the frame of Turkey to evaluate it from different aspects.