Ceza Muhakemesi Hukukunda uzlaşma kurumu
The conciliation board in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 332651
  2. Yazar: SERKAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Köklerini onarıcı adalet felsefesinde bulan ve ilk uygulamalarını 1970?li yıllarda Kanada ve Amerika?da gördüğümüz uzlaşma kurumu klâsik ceza adalet sisteminden farklı olarak ceza tehdidi dışında taraflar arasında olumlu ilişkiler kurmak suretiyle mağdur veya suçtan zarar görenin zararının tazmini, şüpheli veya sanığın da sebep olduğu haksızlığın farkına vararak hatasını telafi etmesi ve aynı zamanda topluma kazandırılması suretiyle toplumsal kaynaşma ve dayanışmanın sağlanması esasına dayanan bir kurumdur. Klâsik ceza adalet sisteminin alternatifi olarak değil tamamlayıcı ve destekleyici bir unsuru olarak gördüğümüz kurum 01/06/2005 tarihinde 5237 sayılı TCK ve 5271 sayılı CMK ile mevzuatımıza girmiştir. Ceza muhakemesi hukukunda önemli bir gelişme olarak değerlendirdiğim uzlaşma kurumunun uygulayıcılar ve toplum bakımından anlaşılabilmesine katkıda bulunmak suretiyle kolay ve başarılı bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla kaleme aldığım bu tezimde kurumun işlerliğine yönelik sorunlara ve yapılmasının faydalı olacağını düşündüğüm bir takım yeni kanunî düzenlemelere değinerek önerilerde bulunmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The conciliation board, finding its roots in the philosophy of restorative justice, and whose first applications we found out in 1970?s in Canada and the USA is a board which is based on the principle of provision of the social cohesion and social solidarity by establishing positive relationships between parties except for punishment threat and so by compensating of the damage of the victim or the one who is damaged by the crime and repairing suspect?s or offender?s fault by making them realizing the injustice which they have given rise to and also their rehabilitation as a different application from classical criminal justice system. The conciliation board, which we consider as a complementary and supporting element not an alternative of classical criminal justice system, entered into our legislation with TCK no: 5237 and CMK no: 5271 on 01/O6/2005. In this thesis, in which I have aimed to make contributions to understanding of the conciliation board, which we consider as an important development in criminal procedure law by society and legislation officers and to implementation of it easily, successfully, we have tried to make some suggestions by mentioning legal regulations which we consider as beneficial when they are made together with current problems as well.