Obezitesi olan ve olmayan 14-17 yaş aralığındaki ergenlerin ruhsal süreçlerinin beden algıları, aile özellikleri ve beslenme alışkanlıkları yönünden incelenmesi
Screening the mental processes of adolescents aged between 14-17 years old, with and without obesity by body perceptions, family characteristics and nutrition habits
  1. Tez No: 332657
  2. Yazar: MERVE OTÇEKEN KURTARANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BAYHAN ÜGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada obezitesi olan ve olmayan 14-17 yaş aralığında bulunan ergenler, ruhsal süreçleri, beden algıları, aile özellikleri ve beslenme alışkanları yönünden araştırılmıştır.Araştırmanın örneklemi İstanbul Avrupa Yakası'nda bulunan iki devlet lisesinden kolayda örneklem yoluyla belirlenmiş, eğitimine devam eden 14-17 yaş arası, 140 kız, 83 erkek olmak üzere toplam 223 öğrenciden oluşmuştur.Veri toplama aşamasında, katılımcıları ve anne-babalarını tanımak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Çocuklarda Depresyon Ölçeği (ÇDÖ)?, ?Çocuklarda Sürekli Durumluk Kaygı Ölçekleri'', ?Vücut Algısı Ölçeği?, ?Beslenme Alışkanlıkları Ölçeği? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research studies the differences in the mental processes, body perceptions, family characteristics and eating habits of adolescents, between 14-17 years old, with and without obesity.The samples of the research are 223 high school students (140 female and 83 male), aged between 14-17 years old students in 2 public school in Istanbul , Turkey.The following scales were used in the data collection process after getting authorizations. They were conducted in one lesson period on a volunteer basis. Research data was taken by,