Women at the Ottoman judicial court: Cases from the 19th century Mahfil-i Sharriyyat Registers
Osmanlı mahkemesinde kadın: 19. yy Mahfil-i Şer'iyyat Mahkemesinden davalar
- Tez No: 332683
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma Mahfil-i Şer'iyyat Mahkemesi 1 ve 30 nolu sicillerinde geçen yetmiş iki tane kadın davaları esas alanırak hazırlanmıştır. Öncelikle, davaların Arap alfabesinden Latin alfabesine çevirisi yapılmıştır. Daha sonra, Davacının veya davalının adı, oturduğu yer, dava nedeni, davanın özeti ve mahkeme kararı başlıkları esas alınarak tablosal bir çalışma yapılmıştır.Sicildeki davalar esas alınarak Osmanlı devletinde kadınların sahip oldukları hak ve özgürlükler değerlendilirilmeye çalışılmıştır. Kadınların Osmanlı Hukuk sisteminde, mahkemeye özgürce direkt kendileri veya vekil tain ederek rahatlıkla başvurdukları görülmektedir. Diğer taraftan, kadınların dava açtıkları insanların aralarında kan bağına sahip oldukları, baba, kardeş veya yakın akrabalarının olması dikkat çekici olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on by using seventy-two lawsuits taken from the registries 1 and 30 in the Mahfil-i Sharıyyat Court. They were chosen because of their connection with the female affairs in the court. First the transliteration of the documents from Arabic alfabhet to modern Latin alphabet was made. After that, the name of the claimant and the defendant, seat location of both participants, the cause of the action, the brief of decision given by court and titles of court decision were given and as a conclusion a tabular summary on this ground was presentedOn the basis of registers, the rights and freedoms of women in the Ottoman Empire have been tried to evaluate by using those lawsuits. It can be seen easily that the women in Ottoman Empire could apply freely to the court by themselves and they could appoint an agent. On the other hand it is remarkable that among the defendant the relatives of the women like her father, brother or close relatives can be seen.