Kastamonulu Şâzi'nin Maktel-i Hüseyn'i üzerine tahlil ve inceleme
Canvass and analysis about Maktel-i Huseyn by Şâzi Who is From Kastamonu
  1. Tez No: 332684
  2. Yazar: SALİHA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türk edebiyatında Maktel-i Hüseyn söz konusu olduğunda akıllarda yer tutan eserlerden biri de Kastamonulu Şâzi'nin Maktel-i Hüseyn'idir. Bu çalışmada, Milli Kütüphane'de yazarı Şevkî olarak kaydedilen Maktel-i Hüseyn adlı eserin, aynı başlangıca sahip beş nüshasının ortalama 99. beyitleri itibarıyla Şâzi'nin Maktel-i Hüseyn'i ile paralel ilerleyişi gösterilmiştir. Çalışmada ayrıca Kerbelâ olayı ve Maktel-i Hüseyn yazma geleneği hakkındaki bilgilendirmeden sonra, Arap, İran ve Türk edebiyatındaki Maktel-i Hüseyn'lere değinilmiş, Şevkî adına kayıtlı eserin nüshaları hakkında bilgi verilip nüsha karşılaştırması yapılmış, maktelin özetine yer verildikten sonra Maktel-i Hüseyn'in içerik unsurları belli başlıklar altında maddelenerek çıkartılmış ve metinde geçen şekliyle sunulmuştur. Çalışmanın sonunda ise ulaşılan sonuçlar, kaynakça, metnin çevirisi ve dizin bölümüne yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Literature,when Maktel-i Hüseyn is mentioned Maktel-i Hüseyn which has written by Şâzi who was from Kastamonu is remembered. In this research, Maktel-i Hüseyn by Şâzi is compared with Maktel-i Hüseyn?s five texts which have the same beginnigs. Initally, Event of Kerbelâ and some traditional information about writing Maktel-i Hüseyn have been focused in this research Secondly, Maktel-i Hüseyn?s in which are in Turkish, Arabic and Iran Literature have been mentioned. Then the topic is about more detailed informaion about the texts which had been written by Şevkî and the texts have also been compared. After that Maktel?s summarizing and contents of Maktel-i Hüseyn have taken place in this research. At the end of this research,there are translation of the text, source, the Res?lts which have been approached and part of indexes and finally this research has been completed.