Assessing the disabled, making 'The state'
Sakatları ölçmek, 'Devlet'i yapmak
  1. Tez No: 332698
  2. Yazar: CAN EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, Türkiye'de sakatlığın ölçülmesi ve sınıflandırılması için kullanılan güncel çerçeveyi siyasi antropoloji perspektifinden analiz etmeyi hedefliyor. Ölçüm ve sınıflandırma pratikleri idari arayüzler olarak ele alınıyor; yani, vatandaşlar ile devlet arasındaki ilişkiyi kuran, devletin de vatandaşları okuyup idare edilebilir kılmasını sağlayan aracılar olarak. Sakatlığın yeniden tanımlanması, yeni karşılaşmalar için bir arayüz oluyor. Bu da yeni devlet pratiklerine rehberlik edip yeni vatandaşlık deneyimleri ortaya çıkarıyor. Tez, yeni sınıflandırma ve ölçüm çerçevesi ile kurulan söylemleri ve pratiklerin haritasını çıkarırken üç katmanlı bir mimariyi izliyor: İlk olarak siyasa yapıcılar olan hükümet yetkililerinin bakış açısından, daha sonra il ve ilçelerde günbegün ölçüm ve sınıflandırma görevini üstlenen ve bunu büyük çaplı bir dönüşümden geçen devlet hastanelerinde yapan doktorlar ve memurların bakış açısından yaklaşıyor. Tez son olarak ise sakat vatandaşların bakış açısına geçiyor ve sakatlık derecesini ölçtürmek için farklı devlet kurumlarında muhtelif prosedürlerden geçen sakat vatandaşların deneyimlerini, bu deneyimlerin internet üzerinden paylaşılmasıyla oluşan yeni sakat topluluklarını inceliyor. Tezin bu üç katmanlı perspektifi, devlet-yapılışını ilişkisel bir epistemolojiye anlamayı, modern devletin kültürel pratikler içinde deneyimlendiğini göstermeyi hedefliyor. Tezin temel savı şu: Sakatlığın bu yeni çerçevede tanımlanışı Türkiye'de devlet-vatandaş ilişkilerinin yeniden inşası ile ilişki içinde anlaşılmalıdır zira bir idare arayüzü olarak tesis edilen sakatlık çerçevesi ne yalnızca tıbbi bir durum ne de yalnızca toplum tarafından yaralanma olarak anlaşılabilir; sakatlık, siyaset, kültür, bedenler ve toplumsallaşmalar ile kurulan karmaşık bir ilişkiler sahasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the contemporary framework and practices of disability classification and assessment in Turkey from a political anthropological perspective. The practices of assessment and classification are considered as governmental interfaces; that is, as determining the modes in which citizens encounter the state, and in which ?the state? makes its population legible and governable. Disability as it is being re-defined, becomes an interface of encounters, which mutually construct new forms of statecraft and new forms of citizenship. The thesis maps out the forms of discourses and practices that emerge with this new classification framework in a three-fold perspective; first, from the perspective of governors, as the policy-makers who introduced this new framework; then from that of doctors and officers in a provincial state hospital, who take on the duty of assessors, day-to-day appliers of this new framework within the institutional conditions of state hospitals, which are undergoing a large-scale transformation; lastly, the thesis moves to the perspective of citizens, who apply for being assessed as disabled, to the everyday experiences of procedures of assessment and the mode of sharing these experiences online, through a which novel forms of disabled communities arise. Throughout this three-fold perspective, this thesis aims to map out a relational epistemology of state-making and cultural practices of experiencing the modern state. It is argued through this mapping, that the re-definition of disability within this new framework and the re-structuring of the state-citizen relations in contemporary Turkey are co-constitutive, and the one cannot be understood without the other. Consequently, disability can no longer be understood only as a medical or social phenomena; it involves a complex interaction of bodies, cultures, politics and socialities.