Effects of spatial configurations on the resolution of spatial representations in working memory
Bütünsel temsillerin bireysel yer temsillerinin çözünürlüğü üzerinde etkisi
- Tez No: 332704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Literatürde nesnelerin yerlerine ilişkin bilginin bütünsel olarak temsil edildiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır (örn.; Simons, 1996). Bazı çalışmalarda bütünsel yapı (konfigürasyon) değiştirildiğinde mekansal bellek performansının düştüğü gösterilmiştir (örn.; Jiang, Olson ve Chun, 2000). Bu çalışmanın amacı, bilgiyi geri getirme sürecindeki bir bütünsel değişikliğin, bireysel yer temsillerinin çözünürlüğü üzerindeki etkisini incelemektir. Deneylerde yer hatırlama görevi kullanılmıştır. Bu görevde katılımcılara bir grup renkli kare (Deney 1: 3 nesne, Deney 2 ve 3: 3 ve 5 nesne) gösterilmektedir. Ardından ekran yenilenir (test ekranı) ve katılımcılardan nesnelerden birinin en başta nerede gösterildiğinin fare aracılığıyla belirtilmesi istenir. Her bir denemede katılımcının verdiği yanıt ile nesnenin asıl yeri arasındaki mesafe hesaplanarak katılımcının hata miktarı ölçülür. Bu ölçüm, nesnenin yerinin ne kadar doğru temsil edildiğini göstermektedir. Denemelerin üçte birinde, test ekranında hedef nesne dışındaki diğer nesneler, ilk ekrandaki yerlerinde, diğer koşulda ise, farklı yerlerde gösterilmiştir. Son koşulda, test ekranında hiçbir nesne gösterilmemiştir.Bu çalışmadaki deneylerde kritik olan, yapılandırmayı oluşturan diğer nesnelerin test aşamasında nerede gösterildikleri, yani yapılandırma ipucudur. Araştırmanın . İkinci deneyde, test ekranında hiçbir nesnenin gösterilmediği koşul yerine, nesnelerin kendi aralarında renk değiştirdikleri göreli konum değişikliği koşulu kullanılmıştır. Deneylerde elde edilen bulgular,bulguları, belirli bir nesnenin yer bilgisini bellekten geri getirirken, bütünsel bir değişiklik olması halinde hata miktarının arttığını göstermektedir, yani çözünürlüğün azaldığını göstermektedir. . Buna göre; başlangıçta kodlanan bütünsel yapının geri getirme aşamasında değişmesi veya yapılandırmaya ilişkin ipucu olmaması, bireysel yer temsillerinin çözünürlüğünü azaltmaktadır. Bu bulgular, bir nesnenin yer bilgisinin doğru olarak temsil edilmesi için gerekli hesaplama öğelerini (örn.; ağırlık merkezi ve diğer nesnelerin göreli konumları) sağlayabilecek grup temsilleri (ensemble representations) bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent research has suggested that people represent spatial information configurally, and preservation of configural cues at retrieval helps memory for spatial locations (Jiang, Olson, & Chun, 2000; Simons, 1996). The aim of the present study is to specifically investigate the effects of configural cues on the resolution of spatial representations of objects. In an open-ended task, participants first studied a set of colored objects (Experiment 1 & 2A: 3 and 5 locations; Experiment 2B: 3 and 7 locations). Then in the test display, they were asked to determine the original location of a target object whose color was auditorially cued. The difference between the reported location and the original location was taken as a measure of spatial resolution. We manipulated available configural cues at retrieval. In all experiments, in one third of the trials non-target objects were presented in their original locations (same configuration condition) and in another third of the trials, objects were presented in random positions (different condition). In Experiment 1, in the remaining trials, the non-target objects were not presented at all (no configuration); in Experiment 2A & 2B, non-target objects swapped their colors (swap condition) resulting in the preservation of the spatial configural structure albeit a change in the test display. In three experiments, we consistently observed that the precision of reports was impaired by the configural disruption at retrieval; the effect of global configural disruption was significantly more than that of any other type ofrelative location change. We argue that participants may be using available cues in conjunction with the represented summary statistics of the original display in the precise computation of an individual location.