The impact of foreign nationals on state policy: Refugees and asylum seekers, European Court of Human Rights case law and Turkish Asylum Law
Yabancı uyruklu bireylerin devlet politikası üzerindeki etkisi: Mülteciler ve sığınmacılar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ve Türkiye İltica Kanunu
- Tez No: 332705
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez, yabancı ve hassas durumda olan bir birey devlet politikasını nasıl etkiler sorusunu sormaktadır. Bu soru Türkiye şartlarında önemlidir çünkü iltica kanunu tasarısının hazırlanması ve mültecilerin davalarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'ye karşı ihlal kararlarının artması gibi gelişmeler yaşanmaktadır. Bu soru bağlamında, bu tezin amacı; ekonomik, politik ya da sosyal anlamda toplumun en hassas gruplarından birini oluşturan mültecilerin Türkiye devleti iltica politikasını nasıl etkilediğini anlamaktır.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarının iltica kanunu tasarısında etkili olduğu bu tezin temel argümanını oluşturmaktadır. AİHM bireysel başvuru üzerinden işleyen bir prosedüre sahip olduğu için, bu tez, her ne kadar başka aktörler araya girse de, mültecinin devlet politikası üzerinde etkili olabileceğini de öne sürmektedir. Bu noktada, devlet ve mülteci arasındaki ilişkiye üçüncü tarafların dahil olması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca AİHM'in bireysel başvuru gibi bireyleri kapsayan olanaklar sağlaması da çok önemlidir. Ancak, mültecilerin eylem kapasitelerinin olmaması onların bu olanaklardan yararlanmalarını engellemektedir. Bu açıdan, STKlar, aktivistler ve avukatlar sadece devlet ve mülteci arasında değil, başvuran mülteci ve AİHM arasında da aracı olarak öne çıkmaktadır.AİHM içtihatlarını iltica kanunu tasarısı üzerinde önemli etkenler olarak kabul etmek mültecilerin mahkemeye erişimini de beraberinde sorgulatmaktadır. Bu yüzden, bu tez taslak kanunu mahkeme içtihatları ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmesine ek olarak mahkemeye başvuru sürecini de incelemektedir. Buna göre, bu tezin başlıca katkısı, mahkeme içtihatlarının yerel mevzuattaki etkisini bireyin diğer aktörlerin aracılığıyla devlet politikası üzerine yaptığı etki olarak yani bireyi analiz düzeyi alarak incelemesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question of how an individual who is foreign and in a vulnerable position can affect state policy. Considering recent developments as preparation of a draft asylum law and increasing European Court of Human Rights judgments in refugees? cases against Turkey, this question attracts attention in context of Turkey. In line with this question, the aim of this thesis is to understand how an individual refugee, who is part of the most vulnerable group in the society in economic, political or social terms, can have impact on Turkish state asylum policy.This thesis is based on the central argument that ECtHR judgments have been effective in shaping the draft asylum law of Turkey. Since ECtHR procedures proceed through individual petition, the thesis also argues that even an individual refugee can have influence on state policy even if this effect is mediated by other actors. At this point, involvement of third parties into relation between individual refugee and state is of utmost significance. Moreover, ECtHR?s inclusion of individuals by virtue of right to individual petition is crucial as well. However, refugees? lack of action capacity restrains them from exploiting those legal opportunities. From this perspective; NGOs, activists, and lawyers come to front as mediators not only between state and individual but also between ECtHR and applicant refugee.Focus on ECtHR judgments as significant effects on draft asylum law brings about questioning refugees? access to the Court. Therefore, this thesis analyzes both the content of the draft law in comparison with judgments of the Court and the actual application process. Accordingly, major contribution of the thesis is analysis of Court judgments? effect on domestic legislation from the lenses of individual level of analysis. In other words, ECtHR judgments? effect is analyzed as a mediated effect of individual on state outcome.