Son dönem kronik böbrek yetmezliği hastalarının transplantasyon öncesi Pozitif Crossmatch' lerinin tanımı: A-otoantikorların (IgM) B-Tarama (Screening) ile anti-HLA' ların etkilerinin gösterilmesi
- Tez No: 33271
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT N. ÇARIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Nephrology, Medical Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ö Z E T Son dönem böbrek yetmezliği hastaları yakın akraba lan ile transplantasyona hazırlanırken, alıcı ve verici arasında, sırasıyla kan ve doku uygunluğu yanında cross match testinin negatif olması gerekmektedir. Bazı alıcı- verici gruplarında kan ve doku uygunluğu sağlansa bile, crossmatch' 1 eri pozitif olarak görülmekte ve transplan tasyona engel teşkil etmektedir. Pozitif crossmatch' le- rin, ya non-spesifik IgM'lerden ya da anti-HLA'lar (IgG) ileri geldiği düşünülmektedir. Bu çalışmayı hazırlarken, yakın akraba vericileri ile kan ve doku uygunluğu sağlanmış crossmatch' i pozitif hastalarda, pozitifliği non-spesifik IgM'lerden ileri geldiği düşünülen 8 hasta ile pozitifliği anti-HLA'lar (IgG) ileri geldiği düşünülen 3 hasta buldum.- 48 İlk grupta, bir indirgeyici olan di thiothretol DTT ile yıkanan verici 1 enf osi t leriy 1 e yapılan lenf osi totok- sisite testi uygulandı. Crossmatch' in negatife dönmesi uyumsuzluğun non-spesifik IgM'lerden ileri geldiğini gö's teriyordu. 8 hastanın yapılan transplantasyonları sonun da, post-operati f dönemde bir yıl ile 3 ay içinde deği şen doku yaşam süreleri tesbit edildi. Bu da crossmatch' i pozitif yapan non-spesifik IgM'lerin aktarılan dokunun yaşamına bir etkisinin olmadığının gösterilmesi bakımın dan çok önemliydi. İkinci gruptaki 3 hastanın 13 kontrol ile Scree ning (Tarama) testi yapıldı. Sonuçlar değerlendirildiğin de I. hastada anti-HLA Al, II. ve III. hastada ise anti- HLA A2 antijenleri bulundu. Bu hastaların belirtilen an tijenleri taşımayan vericiler ile transplantasyonlarının yapıldığında greft reddinin olmayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When planning t-ransplantation in terminal phase renal insufficiency in addition to the blood and tissue matches also the crossmatch test has to be negative. In HLA matched donor-recipient groups the crossmatch test may turn out positive precleeding transplantation. Tho se positive crossmatches are attributed to the presence of either nonspecific IgMs or anti-HLA (IgG) antibodies. During this work a group of other HLA matched crossmatch positive patients was investigoted where the positivity was thought to originate from the prevolence of non-specific IgMs in 8 patiens and to anti-HLA antibo dies in 3. In the first group a lymphotoxici ty test was per- forwed by treating the donor lymphocytes with the redu cing agent DTT. The resulting conversion to crossmatch- -50 - negativity confirmed that the underlying cause for the incompatibility was non-spesific IgMs. Following trans plantation a graft survival of 3 mouths to 1 year with out any rejection at the time of this report was obser ved. This observation was a significant indication sug gesting that the non-specific IgM molecules that couse the positive crossmatch do not affect the graft survival In the second group a Screening test with 13 healt hy controls was performed. The results revealed cross reaction with the anti-HLA Al antigene in one of the pa tients and with the HLA-A2 antigene in the other two. The conclusion was drown that transplantation from do nors who are negative for these antigens would not lead to graft rejection.