Çeşitli faktörlerin kan-beyin bariyer permeabilitesine etkisinin ışık ve ultrastruktürel araştırılması
- Tez No: 33270
- Danışmanlar: PROF. DR. BARİA ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
-47- ÖZET Beyin fonksiyonlarında ve nöroanatomik beyin bölgelerinde cin siyete bağlı farklılıklar olduğu özellikle son yıllarda, pekçok araş tırmanın konusu olmaktadır. Bu çalışmada, sıçanlarda oluşturulan kon- vulziyonlar sırasında kan-beyin bariyeri permeabilitesindeki değişik liklerin incelenmesi planlandı. Bu amaçla aşağıdaki gruplarda deneyler yapıldı. 1- Kontrol grubu (n=30) : Bir grup dişi ve bir grup erkek hayvan lara sadece 4 ml/kg Evans-mavisi i.v olarak verildi ve kontrol kan basınçları yazdırıldı. 2- Bikukullin grubu (n=38) a) Erkek grup (n=18) b) Dişi grup (n=20). Kontrol grubu dışında diğer gruptaki hayvanlara Evans-mavisi traserinden sonra i.v. olarak 1.8 mg/kg biku kullin verildi. Ayrıca bu hayvanlardan bir kısmına elektron mikroskopik çalışma için i.v. HRP 150 mg/kg injekte edildi. 3- Pentilentetrazol(kardiyazol) grubu (n=28) a) Erkek grup (n=13) b) Dişi grup (n=15). Sıçanlara Evans-mavis inden sonra i.v. 80 mg/kg Pentilentetrazol verildi. 4- Menstrual siklus grubu (n=60) a) Proöstrus grubu (n=15) b) östrus grubu (n=14) c) Metestrus grubu (n=14)-48- d) Diestrus grubu (n=17). Burada da hayvanlara Evans-mavis ini takiben l.v. 1.8 mg/kg bikukullin injekte edildi. 5- Hamile grup (n=22). Bu gruptaki hayvanlar hamileliğin 18. günü deneye alındı. Bikukullin ile nöbetler oluşturuldu. Bütün gruplarda anestezi altında hayvanların a.femoralis ve v.femoralis'leri kanüle edildi. Kan basınçları deney süresince yazdırıl dı. Deney sonunda sol ventrikülden %0.9 NaCl ile beyinleri yıkanarak kan-beyin bariyeri permeabilitesindeki değişiklikler değerlendirildi. İkinci grupta ise elektron mikroskopik çalışma için in vivo perfüzyon işlemlerinden sonra beyin parçaları alındı. Bu parçaların inkübasyon ve dehidratasyon işlemleri yapılarak bloklar elde edildi. Bloklardan ince kesitler hazırlandı. Nöbetler sırasında arteryal kan basınçları önemli ölçüde arttı. Her grubun kontrol kan basınçları ile maksimal kan basınçları arasında ki artış anlamlı bulundu (p < 0.001). Bikukullin grubunda erkeklerdeki kan-beyin bariyeri yıkımı %50 değerinde bulunurken, bu yıkım dişilerde %85 gibi yüksek bir oranda tespit edildi. Bu grupların elektron mikros kopik incelemelerinde ise dişi beyin talamus kapillerlerinde HRP gra- nüllerinin erkeklere oranla çok fazla olduğu dikkati çekti. Pentilentet- razol grubunda ise kan-beyin bariyeri dişilerde %93 oranında yıkılırken bu değer erkeklerde %47 oranında kaldı. Menstrual siklus grubunda bari- yer yıkımı deney sayısı bakımından en fazla proöstrus fazında tespit edildi. En az yıkım ise diestrus fazında bulundu. Yıkım şiddeti yönün den ise en fazla kan-beyin bariyeri permeabilite artışı diestrus fazın da oldu. Hamile hayvanlarda kan-beyin bariyer permeabilitesi artış ora nı %50 olarak tespit edildi. Bu grubun elektron mikroskopik incelenme sinde ise özellikle talamus çekirdekleri kapillerlerinde pinositotik aktivitede bir artış olduğu dikkati çekti. Bu pinositotik veziküllerin özellikle kapiller endotel sitoplazmasınm lümene bakan kısmında ve bazal membrana bakan kısmında yoğun olarak bulunduğu tespit edildi. Bü tün gruplarda kan-beyin bariyeri permeabilite artışı talamus çekirdek leri başta olmak üzere hipotalamus,subtalamikus,nukleus kaudatus, nukleus putamen, globus pallidus, septal bölge, substantia nigra, hipokam- pus gibi bölgelere özgü idi.-49- Araştırmalarımızda, aynı doz konvulzan madde ile oluşturulan hem kardiyazol hemde bikukullin nöbetlerinde kan-beyin bariyeri permea- bilitesinin dişilerde erkeklere oranla çok fazla artmış olduğu tespit edildi. Bu artışın dişideki östrus siklusu ile ilişkisi olmadığını söyleyebiliriz. Hamilelikte tam bilemediğimiz bir mekanizma ile kan- beyin bariyeri, konvulsiyonlarda korunmaktadır. Beyinleri in vivo fikse ederek ve HRP kullanarak yaptığımız ultrastrüktürel düzeyde serebral endotel hücrelerinin incelenmesinde dişilerde pinositotik aktivitenin artması orijinal bir bulguydu. Dişilerdeki, ostroj en hormonu veya sera- tonin ve/veya noradrenalin nörotransmitterleri bu endotel hücrelerinde- ki artmış pinositotik aktiviteden sorumlu olabilirler görüşündeyiz. Sonuç olarak, diğer araştırıcılar tarafından gösterilen hem deney hayvanlarında, hem de insanda beyin kan akımı, beyin glikoz kul lanımı, beyin-omurilik sıvısındaki nörotransmitter düzeyi, dişi erkek arasında izlenen farklılıklara ilave olarak konvulsiyonlardaki kan-beyin bariyeri permeabilitesindeki farklılıkların tespitiyle bilime yeni bir halka eklenmiş kanısındayız.
Özet (Çeviri)
-50- SUMMARY It has recently been the subject of many investigations that there exist sex-related differences in cerebral functions and in the neuroanatomic regions of the brain. In this study, attempts were made to plan the study of the alterations in the blood-brain barrier during convulsions induced in the rats. With this intention, experiments were performed in the following groups: 1- Control group (n=30). A grup of female and a group of male rats were injected i.v. 4 ml/kg of Evans-blue and control blood pressures were recorded. 2- Bicucullin group (n=38) a) Male group (n=18) b) Female group (n=20) Except for the control group, the animals in the other group were administered i.v. 1.8 mg/kg bicuculline after Evans-blue tracer. Furthermore, some of these animals were injected i.v. 150 mg/kg of HRP for electron microscopic studies. 3- Pentilenetetrazol(Cardiazole) group (n=28) a) Male group (n=13) b) Female group (n=15) The rats were injected i.v. 80 mg/kg of pentilenetetrazole after Evans-blue.-51- 4- Menstrual cycle group (n=60) a) Proestrus group (n=15) b) Estrus group (n=14) c) Metestrus group (n=14) d) Diestrus group (n=17) In this group animals were also injected i.v. 1.8 mg/kg bicuculline following Evans-blue. 5- Pregnant group (n=22) The animals in this group were taken for experiments on their 18th day of pregnancy. Epileptic episodes were induced by bicuculline. In all these groups, a.femoralis and v.femoralis of the animals under anaesthesia were cannulated. Their blood pressures were recorded during experiment. At the termination of the experiment, 0.9% of NaCl was injected through left ventricle to perfuse their brains. However, in the second group, sections of brain were obtained after in vivo perfusion processes for electron microscopic studies. These section were incubated and dehydrated, after which blocks were obtained. This sections were prepared from these blocks. Arterial blood pressures were significantly increased during seizures.