Political vigilance in court rooms: Feminist interventions in the field of law
Politikayı mahkemelere taşımak: Hukuka feminist müdahaleler
- Tez No: 332737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRAY KOLLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez Türkiye'de hukuk alanındaki feminist aktivizmi incelemektedir. Kadına yönelik erkek şiddeti davalarına odaklanarak, bu tezde, feminist hareketin hukuk pratiğinde cinsiyetçiliğin yeniden üretimine nasıl karşı çıktığını anlatmayı hedefliyorum. Feminist aktivistlerle yaptığım mülakatlara ve dava takipleri süreçlerindeki gözlemlerime dayanarak, ilk olarak, kadınların, şiddetten kurtulmaya çalışırken, cinsel saldırı veya tecavüz deneyimlerini kamusallaştırırken hukukun farklı evrelerinde erkek egemenliğiyle karşılaşmalarını ortaya koymayı, bununla birlikte, hukuka feminist müdahalenin, genel anlamıyla patriarkayı sarsmak için, ne açılardan belirleyici olduğunu göstermeyi amaçlıyorum. Kadın cinayeti ve cinsel saldırı davalarına yönelik bütünlüklü bir gözlem ile, hukukun bu suçları kadın cinselliği ve aile temaları etrafında tartıştığını ve bu şekilde erkek egemenliğini idame ettiğini öne sürüyorum. Bunun için, şikayet, dava ve karar süreçlerindeki ifade, delil, tıbbi rapor temalarına değinerek, patriarkanın yapısal içeriğinin hukuk alanında nasıl yeniden üretildiğini tartışıyorum. Örgütlü dava takiplerini dikkatle araştırmak, mahkeme kayıtlarına yansımayan ama kadınların hayatlarına doğrudan etkisi olan bu yeniden üretimi açığa çıkarmaktadır. Bu tezde, bu anlamda, şiddet, tecavüz ve cinayet hikayeleri aracılığıyla, hukukun erkek şiddetine katkısı ve şiddeti somut biçimlerde ürettiği, tam da bu sebeple, hukukun feministler için mücadele edilen ve değiştirilen bir politik müdahale alanı olduğu ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes feminist activism in the field of law in Turkey. Focusing on the litigation of court cases of male crimes against women, I aim, in this thesis, to figure out how the feminist movement challenges the reproduction of women?s subordination in the practice of law. Based on interviews with feminist activists and on my observations throughout litigation processes, I attempt first to reveal how women encounter in different stages of law with multiple forms of male domination while trying to escape battering, publicize sexual assault or expose rape experiences, and secondly, how feminist interventions in law are of significance to contest patriarchy by and large. Relying on a comprehensive observation of litigation processes in women killing and sexual assault cases, I convey how law deals with these crimes around the notions of women?s sexuality and family, and accordingly maintains men?s domination over women. In so doing, dwelling on the notions of testimony, evidence, medical reports that figure in complaint, trial and decision processes, I show the structural content of patriarchy that is reified in the field of law. With a careful inquiry about organized litigation of cases, I expose what is not been appended to court records but has vital consequences on women?s daily lives. In this thesis, thus, by narrating stories of battering, rape, and murder, I highlight the contribution of law in the perpetration of male violence and how it is reproduced at the ground level, and argue, for that very reason, it is a political space of intervention for feminists that they challenge and change.