Ergative as accusative case: Evidence from Adyaman Kurmanji
Belirtme durumu olarak öze geçiş durumu: Adıyaman Kurmançisi'nden kanıtlar
  1. Tez No: 332736
  2. Yazar: ÜMİT ATLAMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Belirtme Durumu Olarak Öze Geçiş Durumu:Adıyaman Kurmançisi'nden Kanıtlar?Bu çalışmanın amacı Adıyaman Kurmançisi'ndeki öze geçişlilik (ergativity) yapısını Yetinmeci Çizgi'nin ana öncülleri çerçevesinde incelemektir. Adıyaman Kurmançisi'nde zaman özelliklerine bağlı olarak iki tür durum dizilimi gözlenmektedir. Geçmiş zamanda olmayan geçişli yapılarda belirtme durumu dizilimi ortaya çıkarken, geçmiş zaman geçişli yapılarda öze geçişli dizilimi ortaya çıkmaktadır. Bu iki tür dizilişten dolayı Haig (2004), Thackston (2006), and Gündoğdu gibi dilbilimciler Kurmançi'nin bölünmüş-özegeçişli olduğunu öne sürmüşlerdir. Bu nedenle, bu çalışmanın esas amacı Adıyaman Kurmançisi'ndeki öze geçişli dizilim incelemektir.Bu çalışmada, ilk olarak, Adıyaman Kurmançisi'nin öbek yapısını ve bu dilde öznelerin yapı üzerinde nerede bulunduklarını saptamak için öze geçişli ve yalın özneler, bağlam, etki alanı ve Yansıtma İlkesi testleri çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Ayrıca, dilin çatı özellikleri de incelenmiştir. Elde edilen test sonuçlarına bağlı olarak, Adıyaman Kurmançisi'nde öze geçişlilik olarak adlandırılan yapının aslında, zamanla geçmiş zaman olarak değişime uğrayan edilgen çatı olduğu öne sürülmüştür. Trask'ın (1979) öze geçişli diller tipolojisinde Tip A ve Tip B olmak üzere iki tip mevcuttur ve Adıyaman Kurmançisi Tip A'ya girmektedir. Edilgen çatı çözümlememizi Yetinmeci Çizgi'yle bağdaştırmak için Collins'in (2005) İngilizce'deki edilgen çatı çözümlemesi edinilmiştir. Ayrıca, Adıyaman Kurmançisi'ndeki bitmiş görünüşlerin çift tümcecikli bir yapıya sahip oldukları ve yalnızca bir geçmiş zaman tümleyici öbeği içerdiklerinden dolayı öze geçişliliğe sahip oldukları öner sürülmüştür.Bu çalışmada, öze geçişliliğin yanı sıra, bunun bir yan ürünü olarak ortaya çıkan denksiz eşbağımlılık da incelenmiştir. Denksiz eşbağımlılığın iki Eylem Öbeği'nin bağlanmasıyla meydana geldiği iddia edilmiştir. Ayrıca, bağlanmanın düz değil sıradüzenli bir yapısının olduğu savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Ergative as Accusative Case:Evidence from Adıyaman Kurmanji?This study aims to investigate the nature of ergativity in Adıyaman Kurmanji within the premises of the Minimalist Program. Adıyaman Kurmanji displays two alignment patterns depending on the tense. In non-past structures nominative alignment is observed whereas the past tense requires an ergative alignment. Based on these two types of alignments many linguists like Haig (2004), Thackston (2006), and Gündoğdu (2011) argue that Kurmanji is a split ergative language. Accordingly, the major aim of this study is to investigate the structure of the ergative pattern in Adıyaman Kurmanji.In this study, the initial step was to compare the ergative and nominative subjects in terms of certain tests like binding, scope and EPP to determine the phrase structure and where the subjects reside on the structure. Additionally, voice properties of the language were inspected as a background to the major claim. Based on the results of the tests applied and the motivation obtained from the data, it was argued that what has been called ergative in Adıyaman Kurmanji is, indeed, a passive structure diachronically reanalyzed as the past tense. According to Trask?s (1979) typology of ergative languages, there are two types of ergative languages, which labels as Type A and Type B. Based on this typology, we argue that Adıyaman Kurmanji falls into Type A where ergativity is the result of passive structure becoming obligatory diachronically. In order to incorporate our analysis into the Minimalist Program we adopt Collins? (2005) analysis of passives in English. Additionally, we argue that perfects in Adıyaman Kurmanji have a bi-clausal structure and display ergativity only because they accommodate a past tense CP.In addition to ergativity in Adıyaman Kurmanji, we investigated unbalanced coordination, which occurs as a by-product of ergativity in this language. We argue that unbalanced coordination takes place as coordination of two VPs. Moreover, coordination has a hierarchical structure rather than a flat one.