Knowledge-based economy and economic growth: Empirical analysis of BRICST countries
Bilgi tabanlı ekonomi ve ekonomik büyüme: BRICST ülkeleri üzerine empirik bir çalışma
  1. Tez No: 332738
  2. Yazar: ÖZGE MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda, bilgi ve iletişim teknolojilerinde görülen (BİT) hızlı gelişmeler, küreselleşmenin gittikçe artan gücü ticaret ilişkileri ve uluslararası pazardaki ticari ilişkilere ve ekonomik performansa yeni bir boyut kazandırdı. Özellikle birçok bilişim araçları ve hizmetlerinin ortaya çıkması, teknoloji ürünleri için pazarda giderek artmakta olan talep, bilgi odaklı sektörlerdeki yükseliş, eğitim, bilgi,enformasyon,yenilik ve araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) gibi fiziki olmayan faktörlerin rolü ekonomik büyüme için yeni kaynak olarak ifade edilmektedir.Diğer taraftan, küresel mali krizin başlangıcı ile birlikte birçok ülkede resesyon yada daha önceki yıllara nazaran daha düşük ekonomik büyüme oranları yaşanmaktadır. Makroekonomik dengenin sürdürülebilirliği konusunda devam eden endişe ortamı ve pazarda geleceğe yönelik öngörüler konusundaki belirsizlik süreci, ülkelerin bilgi-odaklı ekonomiyi şu anki pazarda var olan problemlerin çözümü için alternatif bir yol olarak benimsemelerini sağlamıştır Yeni teknolojilere adaptasyonda daha iyi ve hızlı performansa sahip olamaları ve gelişmiş ülkelere göre, bilgi stoklarını giderek arttırmaları nedeniyle, büyüyen pazar ekonomileri, aynı zamanda, bilgi odaklı ekonominin global liderleri olarak işaret edilmektedir.Bu çalışmanın amacı bilgi-odaklı ekonominin, Dünya Bankası Bilgi Değerlerndirme Metodolojisine göre belirleyici unsurlarının gayri safi yurtiçi hasıla(GSYH), GSYH gelişme hızı ve kişi başına düşen GSYİH gibi eknomik performans indikatörleri üzerindeki etkisini Brezilya, Rusya Hindistan, Çin Güney Afrika ve Türkiye'de (BRICST) 2010 ve 2010 yılları arasında panel data modellerini kullanarak ölçmektir. Empirik analiz sonucu BİT altyapısı ve eğitimin seçilen ülkelerde kişi başına düşen GSYİH'yi pozitif yönde etkileyen önemli altyapı kanalları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) personel sayısının da kişi başına düşen GSYİH'ye üzerinde pozitif etkisi bulunmaktadır.Böylelikle, BİT altyapısı ve Ar&Ge personeli BRICST ülkelerinin ekonomik performansını etkileyen temel unsurlar olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in information and communication Technologies (ICT) and intense pressure of globalization have changed trade relations and economic performance in global economy. Particularly the invention of many ICT tools and services, growing demand to technology products, rise of knowledge-based sectors have addressed the role of intangible factors such as education, knowledge, information, innovation and R&D as new source of economic growth. However, with the onset of global financial crisis, many countries have experienced recessions or less growth than before. Lasting uncertainty in macroeconomic stability and concern about the future performance of global market lead governments to realize knowledge-based economy (KBE) as a major solution to problems of the existing economy. Emerging countries are also perceived as the global leaders of KBE due to their better and faster performance in adopting new technologies and increasing their accumulation of knowledge than the advanced countries.The aim of this study is to analyze major determinants of KBE which are based on World Bank Knowledge Assessment Framework, on economic performance indicators such as GDP, GDP per capita and economic growth rate in Brazil, Russia, China, India, South Africa and Turkey (BRICST) over the period from 2000 to 2010 by using Panel Data Model. The empirical evidence reveal that ICT infrastructure and secondary education are found to be important infrastructure channels that affect GDP per capita positively in the BRICST countries. In addition, the number of R&D personnel as an indicator for innovation potential has positive influence on the GDP per capita. Accumulation of educated people in R&D can affect country?s ability to innovate, benefit from ICT and enhance economic performance. Therefore, expansion of ICT infrastructure together with educated R&D personnel have become the major factors that affect economic performance in the BRICST countries.