Post-Cold War Turkish-Russian relations: The limits of competition and cooperation in Eurasia
Soğuk Savaş Sonrası Türk-Rus ilişkileri: Avrasya'da rekabet ve işbirliğinin sınırları
  1. Tez No: 332744
  2. Yazar: FATMA ASLI KELKİTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 520
Özet
Bu tez Soğuk Savaş sonrası Türk-Rus ilişkilerini siyasi, ekonomik ve askeri açılardan incelemektedir. Bu çalışma ilk olarak ilişkinin şu anki mahiyet ve saiklerine, her iki taraftaki ortak kararlılık ve isteğe bağlı gerçek bir uzlaşma örneği mi yoksa AB ve ABD gibi diğer aktörlerin bazı politikalarından duydukları rahatsızlık ve hayalkırıklığı nedeniyle iki ülkeyi yaklaştıran konjektürel bir birliktelik mi olduğuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. İkinci olarak tez, artan ekonomik ilişkilerin özellikle Türkiye'nin Rusya'ya olan enerji bağımlılığının iki ülke arasındaki siyasi gerilimlerin yatışmasına ne ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Son olarak çalışma, Türkiye ve Rusya arasındaki artan ekonomik işbirliğinin ve yoğunlaşan siyasal diyalogun Güney Kafkasya'daki bölgesel ihtilafların çözümüne yönelik ortak bir bakış açısı ve hareket tarzı ortaya çıkarıp çıkaramayacağını incelemektedir.Konuyla ilgili belgelerin incelenmesine ve Türk-Rus iş dernekleri temsilcileri ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı görevlileriyle yaptığım derinlemesine mülakatlara dayanan araştırma Türkiye ve Rusya'nın artan ekonomik ilişkilerle, özellikle artan ve çeşitlenen enerji alanındaki işbirliğiyle güçlenen planlı bir uzlaşma içinde olduklarını göstermiştir. Fakat güçlenen ekonomik bağlar ve hem hükümet hem iş dünyası hem de halklar arasındaki artan temaslar Güney Kafkasya'daki Dağlık Karabağ, Güney Osetya ve Abhazya sorunlarıyla ilgili rekabeti ve siyasal farklılığı bertaraf etmeye yetmemiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines post-Cold War Turkish-Russian relations in their political, economic and military aspects. The study, first of all, aims to shed light on the current nature and motives of the relationship, whether it is an example of genuine rapprochement based on common determination and willingness on both sides or a conjectural coupling which drew two states closer due to their discomfort and disappointment with some policies of other actors such as the EU and the USA. Secondly, the dissertation intends to find out to what extent the growing economic relations, especially Turkey?s energy dependence on Russia, contributes to the easing out of political tensions between the two countries. Lastly, the study explores whether the growing economic cooperation and intensifying political dialogue between Turkey and Russia can bring out common outlook and joint policy actions toward the resolution of the regional conflicts in the South Caucasus.The research based on an analysis of documents concerning the topic along with the in-depth interviews I have conducted with the representatives of the Turkish-Russian business associations and officials in the Turkish Ministry of Foreign Affairs demonstrates that Turkey and Russia have been engaged in a deliberate compromise which is strengthened by their ascending economic relations particularly by the increasing and diversifying collaboration in the energy field. However, consolidated economic ties and increasing contacts at the governmental as well as at business and people-to-people levels are not adequate to prevail over the competition and political divergence regarding Nagorno Karabakh, South Ossetia and Abkhazia issues in the South Caucasus.