The role of self referencing on feeling of knowing judgments
Kendine dayalı bilgi kodlamanın bilme hissi üzerindeki rolü
  1. Tez No: 332748
  2. Yazar: DİDEM PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı, kendine dayalı bilgi kodlamanın bilme hissi kararları üzerindeki etkisini incelemektir. Bilme hissi, katılımcıların hatırlayamadıkları bilgileri tanıma olasılıkları ile ilgili ileriye yönelik olarak verdiği kararlardır. Erişilebilirlik modeline göre, bilme hissi kararları bellek performansı ile yakından bağlantılıdır (Koriat, 1993). Bilginin benlikle ilişkilendirilmesi bellek performansını arttıran faktörlerden biri olduğu için, kendine dayalı kodlamanın, ilişkili koşulla ölçülen derin kodlamaya kıyasla, daha iyi bir bellek ve bilme hissi performansına yol açacağını öngördük. 1. Deneyde, katılımcılar 90 kelime çiftini, kendine dayalı ve ilişkili kodlama koşullarında tesadüfi olarak kodlamışlardır. Bir süre sonra, ipucuyla hatırlama, bilme hissi değerlendirmesi ve tanıma testi aşamalarını tamamlamışlardır. Kendine dayalı kodlama ve ilişkili kodlama koşulu arasında bellek performansı ve bilmi hissi kararları açısından bir fark bulunmamıştır. 2. Deneyde, ilişkili kodlama koşulu yerine katılımcıların, kelimelerin kullanım sıklığını değerlendirdiği yaygın kodlama koşulu kullanılmıştır. Bu tip değerlendirmelerin, derin kodlamayı yansıttığı düşünülmektedir. Bulgularımız, kendine dayalı kodlamanın, yaygın kodlama koşuluna kıyasla, , daha iyi bellek ve bilme hissi doğruluğuna yol açtığını ve hatırlama deneyimini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis was to investigate the effect of self-referencing (SR) on feeling of knowing (FOK) judgments. Feeling of knowing (FOK) is a prospective memory judgment in which participants make predictions about the likelihood of future recognition for unrecalled materials. According to the accessibility model, FOK judgments are closely related to memory performance (Koriat, 1993). Since relating information to the self is one of the factors enhancing memory performance, we hypothesized that SR at encoding will produce better memory and FOK performance compared to deep processing measured by an associative condition.In Experiment 1, participants incidentally encoded 90 word pairs in the SR and associative conditions. After the retention interval, they completed cued recall, FOK rating and recognition phases. We found no significant difference between SR and associative conditions in terms of memory performance and FOK judgments. In Experiment 2, we replaced the associative condition with a common judgment condition, in which participants judged the frequency of occurrence of memoranda. These types of judgments have been considered to reflect deep processing. Our results showed that SR at encoding as opposed to the common judgment condition, resulted in better memory, higher FOK accuracy and increased recollective experience.