The predicaments of alla franca: Visions of proper behavior in Late Ottoman etiquette literature
Alafranga halleri: Geç Dönem Osmanlı adab-ı muaşeret literatüründe doğru davranış biçimleri
- Tez No: 332749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERSOY, PROF. DR. A. SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu tez, 1889 ve 1918 yılları arasında yayımlanmış geç dönem Osmanlı âdâb-ı mu'âşeret kitapları hakkındadır. Bu kitapları davranış literatürü olarak ele almakta ve bu literatürün ortaya çıkışını geç dönem Osmanlı toplumsal, siyasi ve kültürel atmosferi ve dünya bağlamında tartışmaktadır. Geç dönem Osmanlı âdâb-ı mu'âşeret kitaplarını her bir yazarın doğru davranış vizyonu olarak kapsam, içerik ve gündem açısından incelemektedir. Bu literatürü ve ortaya koyduğu doğru davranış biçimlerini çalışarak, Osmanlı entelektüellerinin değişim ve dönüşümü nasıl algıladıklarını, onunla nasıl yüzleştiklerini, uzlaştıklarını ve başettiklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ilk olarak âdâb-ı mu'âşeret kitaplarını farklılıkları ve ortak yanları itibariyle bir literatür olarak kavramsal çerçevede incelemektedir. Sonrasında ise bu kitapların hedef kitlesini nasıl tanımladığını ve giyimden ev hayatına ve sosyalleşme biçimlerine varıncaya kadar hayatın farklı alanlarını nasıl kurguladığını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about late Ottoman etiquette (âdâb-ı mu?âşeret) books published between 1889 and 1918. It examines these books as behavioral literature and discusses the emergence of this literature within the late Ottoman socio-political and cultural milieu and contemporary world context. It analyses late Ottoman etiquette books in terms of context, content and agenda as the visions of proper behavior of each etiquette author. By studying this genre and the manners it introduced, this study aims to obtain insights into how contemporary men of letters understood, confronted, negotiated and coped with change and transformation and how they define Ottoman etiquette under different circumstances and situations. In this manner, firstly, it analyzes late Ottoman etiquette books as a literature with all its differences and common points within a conceptual framework. Then, it reveals how it defines its audience and delineates different realms of life from dress to domestic life to patterns of sociability.