Consumer preferences in the Turkish credit card market
Türkiye kredi kartı piyasasında tüketici tercihleri
  1. Tez No: 332747
  2. Yazar: EZGİ ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Türkiye kredi kartı piyasasındaki tüketici tercihlerini ortaya koymaktadır. Yurt genelinde uygulanan kredi kartı kullanım anketi verileri kullanılarak bireylerin kredi kartı seçimini etkileyen faktörler çoklu probit yöntemi ile araştırılmaktadır. Farklı özelliklerdeki müşteri tiplerinin farklı kart özelliklerini tercih ettiği gözlenmektedir. Diğer taraftan, farklı banka grupları da farklı müşteri tiplerini hedefleyen stratejiler kullanmaktadır. Tüketici tercihlerinin ortaya çıkarılması bankalar ve piyasa düzenleyici kurumlar için önem taşımaktadır. Bu sayede, düzenleyici kurumlar refah düzeyini arttırmak için daha verimli ve etkili düzenlemeler tasarlayabilir, bankalar da yeni müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için doğru stratejileri oluşturabilirler.Türkiye kredi kartı piyasasında fiyat dışı rekabetin varlığı ortaya konulan sonuçlar arasındadır. Bankalar ürün gruplandırması ve farklılaştırması yollarıyla piyasa gücü kazanmaktadırlar. Daha yüksek fiyatlar sunmalarına rağmen piyasa lideri olan büyük ölçekli özel bankalar piyasa paylarını hem banka hem de kredi kartı seviyesinde fiyat dışı özellikler sunarak arttırmaktadırlar. Orta ve küçük ölçekli bankalar daha iyi taksit imkanları sunarak, ağızdan ağza pazarlama yöntemi ile ve genellikle riskli grupları hedefleyerek müşterileri çekmektedirler. Devlet bankalarının sadık bir müşteri tabanına sahip olduğu, aynı zamanda düşük faiz ve bankanın genel özellikleri ile pazar payını genişlettiği ortaya çıkmaktadır. Son olarak, katılım bankalarının düşük fiyat ve faizsiz bankacılık özellikleri ile müşteri kazandıkları ve banka ve kart seviyesindeki fiyat dışı özelliklere önem verenler tarafından tercih edilmediği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis unveils the preferences of consumers in the Turkish credit card market. By using the data obtained from a nationwide credit card consumer survey and employing a multinomial probit analysis, the factors that affect individuals? credit card choices are identified. It is observed that different types of consumers have different preferences for credit card attributes. Conversely, different types of banks adopt different strategies to attract different types of consumers. Discovering consumers? preferences in this market is valuable for both regulators and bankers. Regulators can design more effective and efficient regulations to improve the welfare of consumers and bankers can develop better strategies to attract new customers and to satisfy the existing ones.It is possible to conclude that non-price competition prevails in the Turkish credit card market. Banks obtain market power through bundling and product differentiation. Although they charge relatively higher prices, large private banks, which are market leaders, acquire their market shares by offering both bank level and card level non-price benefits to their customers. Medium and small banks outperform by offering better installment opportunities, attract risky revolvers, and benefit from word-of-mouth marketing. Public banks have loyal customer bases, also benefit from their bank level characteristics, and are preferred on the basis of low interest rates. Participation banks are preferred on the basis low prices, both interest rates and annual fees, and are avoided on the basis of both bank level and card level non-price benefits.