Partner selection and resource allocation in single-cell, multi-cell and cognitive cooperative multiple access channels
Tek alıcılı, çok alıcılı ve bilişsel işbirlikçi çoklu erişim kanallarında kaynak tahsisi ve işbirlikçi partner seçimi
- Tez No: 332775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz haberleşme tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan bir kullanıma sahiptir. Teknoloji ilerledikçe, artan kullanım doğrultusunda daha yüksek veri hızlarına çıkma ihtiyacı doğmaktadır. Bu sebeple, işbirlikçi haberleşme, çoklu alıcılı çoklu vericili sistemler geliştirilmektedir. İşbirlikçi haberleşme, elektromanyetik dalgaların yayılım prensibinden faydalanır. Yayılan dalgalar, sistemdeki tüm kullanıcılar tarafından duyulur ve bu durum, veri hızını artırmak amacı ile kullanılmaktadır. Buna rağmen, sistemin toplam veri hızını eniyilemek için, işbirlikçi partnerlerin seçimi de akıllıca yapılmalıdır. Bu tezde, ilk önce işbirlikçi telsiz haberleşme temellerini, kullanılan eniyileme ve çizge kuramı tekniklerini özetleyeceğiz. Sonrasında, bu tekniklerin sistemin toplam veri hızını eniyilemek için beraber kullanımını gösterip, düşük karmaşıklığa sahip eniyiye yakın sonuç veren algoritmalar önereceğiz. Bu çalışmanın ışığında, sonraki bölümlerde işbirliğini artırıp daha fazla kullanıcı desteklenmesini sağlayan özgün bir parçalı frekans tekrarı sistemi tanıtacağız. Son bölümde ise, işbirlikçi bilişsel tek hücreli telsiz sistemlede sistem veri hızını en iyileyen kaynak tahsisi ve partner seçimi algoritmaları tanıtılacaktır.
Özet (Çeviri)
Wireless communication has been widely used across the globe for several years. As the technology advances and gains popularity, more people start using it and more throughput is needed. For that reason, several techniques are being researched such as MIMO systems and cooperative networks. Wireless cooperative networks make use of the natural property of radiation of electromagnetic waves. Since the waves emitted by a user in the network can be heard by all users in the network, one cooperating partner uses this overheard information to increase throughput. However, to maximize the throughput of a system, cooperating partners must be selected intelligently. In this dissertation, first, we will summarize cooperative communication basics, techniques we used in convex optimization and graph theory. Then, we will show how these concepts can be used together to optimally maximize system throughput and propose lower complexity yet nearly-optimal partner selection algorithm will be proposed. Under the light of the results of this work, in the next chapters, we will introduce a novel fractional frequency reuse scheme which encourages users to cooperate and allow system to support more users. In the last chapter, a cognitive scenario will be used for one cell and we will present the optimal partner selection scheme for system throughput maximization.