Ceramic workshops in Hellenistic and Roman Anatolia: Production characteristics and regional comparisons
Helenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu'daki seramik atölyeleri: Üretim özgüllükleri ve bölgesel karşılaştırmalar
- Tez No: 332777
- Danışmanlar: DR. JACQUES MORİN, PROF. DR. DOMINIQUE KASSAB TEZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez Helenistik ve Roma dönemlerinde Anadolu da yerel üretimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Batı Anadolu?da Phocaea, Magnesia ad Maeandrum, Cnidus, İç Anadolu?da Sagalassos, ve Doğu Karadeniz?de Sinope atölyelerinin seramik üretimlerini incelemektedir. Tezin amacı, Anadolu üretimleri arasında benzer üretilmiş tiplerin coğrafi bir gruplama yapılarak bir bölgeden diğerine ya da diğer merkezlerden özellikle Atina atölyelerinden etkilenip etkilenmediğini ortaya koymaktır. Tez, Helenistik dönemde Anadolu atölyelerinde aynı formların bölgeler arası üretimlerinde benzerlikler görüldüğünü ortaya koyarken, dönemin Atina etkili bazı popüler form ve dekorasyonlarının Anadolu üretimleri üzerindeki etkisini de tespit etmiştir. Roma döneminde ise, aynı formların bölgeler arası üretimlerinde ticarete dayandırılabilecek farklılıklar görüldüğünü ortaya koyarken, Anadolu seramik üretiminde Atina atölyelerinin etkisini yitirdiğini tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study local ceramic productions in Anatolia during the Hellenistic and the Roman periods. It analyzes the ceramic productions of Phocaea, Magnesia ad Maeandrum and Cnidus in the western coast, Sagalassos in the inner Anatolia, and Sinope in the southern Black sea region. The aim of the thesis is to examine whether it is possible to group shape production geographically in Anatolia and to detect whether local centers influenced each other or if external influence can be recognized, for example from Athens. The thesis shows there are regional similarities between the workshops of different regions in Anatolia during the Hellenistic period and there was an interaction of some popular shapes and decorations between the productions of the workshops of Athens and Anatolia. In the Roman period, there are regional differences in the production of the same shapes and Athens loss its influence on the shapes of Anatolia.