Fiscal decentralization: A political economy approach
Mali yerelleşme: Politik ekonomi yaklaşımı
- Tez No: 332778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLİN NEYAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada sunulan teorik yaklaşım, mali yerelleşmenin, statik kapalı ekonomi modeli içerisinde, politik faktörleride göz önüne alarak, gelir ve refah etkilerini incelemek üzerinedir. İki alternatif senaryo sunulmaktadır; birinci senaryoda, hükümet sosyal planlamacı olarak davranır ve mali yerelleşme seviyesini optimal olarak çözer, diğer senaryoda ise hükümet politik yönelim göstermiştir ve vergi oranını belirler. Her iki senaryo altında da merkezi hükümetin yerel yönetimler ile etkileşimi sonucu, işbirliği gerçekleşmeyen sonuçlar elde edilmiştir. Modelin karşılaştırmalı statiklerine bağlı olarak çıkan açık sonuçlar, politika yorumlarına katkı sağlamıştır. Modeli daha iyi ve detaylı anlayabilmek için kalibrasyon ve simülasyon analizi yapılmıştır. Yardımsever hükümetlerin sosyal refah seviyesini, politik yaklaşan hükümetler ise, etkin vergi toplama esasına göre verimliliği geliştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents a theoretical approach to analyze income and welfare implications of fiscal decentralization in a static closed economy model where political factors are taken into account. We provide two alternative Scenarios: in one scenario government acts like a social planner and solves optimally for the level of fiscal decentralization; in the other scenario government is politically oriented and solves for the optimal tax rate. Under both scenarios we obtain non-cooperative solutions resulting from the interactions of the central government with local governments. Comparative statics of the model provide explicit solutions which enable us to derive policy implications. In order to get a better and deeper insight on the model, we also perform calibration and simulation analyses. We observe that benevolent government enhances social welfare whereas Leviathan CG enhances efficiency, measured by effective tax collection.