The effectiveness of international regimes in states with low internal capacity: A study of international refugee regime in Afghanistan, Iraq and Sudan
İç kapasitesi düşük ülkelerde uluslararası rejimlerin etkinliği: Afganistan, Irak ve Sudan üzerinden bir uluslararası mülteci rejimi çalışması
- Tez No: 332781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Başarısız Devletler Endeksi 2012 verilerine göre, neredeyse her altı devletten biri iç kapasitesi düşük ülke olarak değerlendirilmektedir. Ancak yazında, devletlerin karar alma ve aldıkları kararları kendi ülkelerinde uygulama kapasiteleri ile ilgili öncül bir varsayım olduğu için; akademik ilgi, devletlerin uluslararası rejimlere karşı davranışlarını hangi etkenlerin şekillendirdiğine, özellikle de devletlerin hangi şartlar altında uluslararası rejimlerle uyumlu hareket ettiğine odaklanmıştır. Dolayısıyla uluslararası rejim yazını, uluslararası rejimlerin iç kapasitesi düşük ülkelerdeki etkinliğini ihmal etmiştir. Bu çalışma iç kapasitesi düşük ülkelerin, uluslararası rejimlerin etkinliğini nasıl etkilediği ve rejim kurumlarının bu ülkelerde rejim etkinliğini arttırmak için nasıl faaliyet gösterebileceği araştırma sorusunu ele almaktadır. Çalışma bu araştırma sorusunu, nicel ve nitel analizler çerçevesinde uluslararası mülteci rejiminin mülteci üreten üç ülkedeki (Afganistan, Irak ve Sudan) 4R faaliyetleri ile incelemektedir. Bu çalışmada, uluslararası mülteci rejiminin bu ülkelerde etkin olmadığı iddia edilmekte ve UNHCR ve uygulama ortaklarının mülteci üreten iç kapasitesi düşük ülkelerde rejim etkinliğini arttırabilmesi için altı muhtemel prensip önermektedir: sivil güvenliğin sağlanması, sosyo-kültürel ve dini muhafazakârlığın aşılması, hükümetin uluslararası toplum ile işbirliği kapasitesinin ve istekliliğinin arttırılması, toplumda uluslararası topluma karşı güven tesis edilmesi ve toplumun rejim faaliyetlerine desteğinin arttırılması.
Özet (Çeviri)
Nearly one out of the six states in the world is regarded with low internal capacity by the Failed State Index 2012. However, having a priori assumption on states? internal capacity to take decisions and implement them within their own states, scholarly attention has been given to the factors that shape states? behaviors towards international regimes, mainly discussing under what conditions states will comply with them. Thus, the literature on international regimes neglected to study the effectiveness of international regimes in the states with low internal capacity. This dissertation deals with the research question of how the presence of states with low internal capacity creates implications for the effectiveness of international regimes and how regimes? institutions can operate in such states to increase regime effectiveness. I examine this research question through quantitative and qualitative analyses and with a specific reference to the 4Rs activities of the international refugee regime in three refugee producing countries, namely Afghanistan, Iraq and Sudan. I argue that international refugee regime was not effective in these countries and I propose six tentative principles to UNHCR and its implementing partners to increase the effectiveness of international refugee regime in refugee producing countries with low internal capacity: providing civilian security, overcoming socio-cultural and religious conservatism, increasing government capacity and willingness to cooperate with international community, building trust among local people towards international community and increasing their support for regime activities.