20. yüzyıl savaşlarının sosyal yaşantıya ve kıyafetlere yansımaları
The reflections of wars in the 20th century to social life and clothes
  1. Tez No: 332789
  2. Yazar: AYŞE NUR BAYGINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sosyoloji, Clothing Industry, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; 20. yüzyıl savaşlarıyla sınırlandırılan araştırma konusunda, savaşların insanların sosyal, sosyo-ekonomik yaşantıları ve kıyafet kültürlerine yansımalarına odaklanılmıştır. İlk bölümde, 20. yüzyıl savaşlarının başlamasından önce dünyada ki tarihsel gelişim hakkında bilgiler verilmiş, ikinci bölümde 1914?te başlayıp 1918?de biten Birinci Dünya Savaşının çıkış nedenleri, savaşın tarihsel süreci, insan yaşantısına etkileri ve kıyafetlere yansımalarına değinilmiştir. İnsanların savaşın etkisi ile askerlere, üniformalara ve hemşirelere duydukları ilgi ve kıyafetlerine yansımaları o döneme ait fotoğraflar ile belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, İkinci Dünya Savaşından önce kıyafetlerdeki değişim, kısalan etek boyları, kaybolan göğüs vurgusu, kadın giyimlerinde erkeksi görünüşler ve insanların sosyal yaşantıları incelenmiştir. Savaşın çıkış nedenleri, sosyal yaşantı ve kıyafetlere yansımaları incelenerek savaş sürecinde yaşanan ekonomik daralmanın etkileri ile gıda ve kıyafetlerde başlatılan karne sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci Dünya Savaşı?nın ardından Christian Dior öncülüğünde başlayan ?New Look? akımının, kadınları özledikleri ince bellere, göğüsleri vurgulayan kadınsı görünümlerine kavuşturması hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde sırasıyla; Soğuk Savaş sürecinde ki iki süper güç (ABD-SSCB) arasındaki demir perde, nükleer tehditler ve bütün ticari pazarlarda olduğu gibi tekstil pazarında oluşan kısıtlamalara değinilmiştir. Vietnam Savaşı?nda ortaya çıkan ve bir alt kültür olan hippi akımının kıyafet ve sosyal yaşamlarında ki aykırılıkları ve öncülükleri araştırılmış, son bölümde ise savaştan daha tehlikeli bir hal alan terör ve terörün yarattığı travmalar ve insanların sosyal yaşantısında yarattığı olumsuz değişiklikler incelenmiştir. 20.yüzyıl dönemi kıyafet anlayışı ve sosyal yaşantı açısından toplumların tamamını ilgilendirdiğinden dolayı, erkek ve kadın kıyafetlerinin etkileşimleri ve farklılıkları bir arada incelenmiştir. Araştırmanın temelini savaşların yarattığı travmalar insanların sosyal yaşantıların da yaptığı değişimler, modayı yok etmesi ya da savaşa tepki olarak yeni bir moda akımının başlatılması çalışmanın ana eksenini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is observed how wars of 20th century affected people?s life of social and socioeconomic and clothes type. In the first chapter information about historical development in the world before beginning of 20th century wars was given. In the second chapter starting reason, historic process, effect to person?s life style and reflection to dress culture of First World War beginning 1914 was mentioned. With the effect of the war people?s admirations to the soldiers and nurses uniforms had started to change people dressing attitudes. These changes are supported with the photographs which belong to these periods. In the other sections, before the Second World Warthe changes in the clothes, shortening skirts length, the unemphasised breasts, more masculine appearance and by giving informations about the people?s social lives, reasons of the war and it is reflection to the people dressing attitudes are observed. During the war time, with the effect of economic shrinking. After the Second World War under the pioneering of Christian Dior ?New Look? trend had started. With this trend women had started to wear wast waist clothes and it brought more emphasis to the breasts. In the next chapters respectively during the Cold War , Iron Curtin issue between two super power (ABD and SSCB) nuclear threats and like the all industries, the restrictions on the textile industry were mentioned. Hippie movement has emerged as a sub-culture during the Vietnamese War. In this section, it is as contradictions and pioneering?s on dressing and social life was searched. In last chapter terror becoming more dangerous than a war and traumas which terror caused and changes which terror made in person life were mentioned. Because of the 20th centuries dressing perception and the social life are interested for all societies, interactions and deference between man and women clothings were searched together. The traumas that caused by the wars which are the basis of this research changed people social life.