Görev odaklı ve birey odaklı liderlik davranışlarının çalışan davranışları üzerine etkisi
Effects of task oriented and employee oriented leadership behavior on employee behaviour (Outcomes)
  1. Tez No: 332788
  2. Yazar: SELMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada öncelikle, liderlik davranışları, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iş stresi tanımlanmaya çalışılmış, daha sonra liderlik davranış alt boyutları ile iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iş stresi arasındaki etkileşim incelenmiştir. Çalışma neticesinde; görev odaklı liderliğin iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etki etmediği ancak, iş stresi üzerinde etkili olduğu, birey odaklı liderliğin ise iş tatmini, örgütsel bağlılık ve iş stresi üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
First of all in this study, leadership behavior, job satisfaction, organizational commitment and job stress are defined, the interaction between organizational commitment job stress, job satisfaction and leadership behaviors with its sub dimensions are analyzed. As a result of this study; Task-Oriented Leadership has no affect on job satisfaction and organizational commitment however, it does have more affect on job stress. On the other side, Individual Oriented Leadership is observed to have affect on job satisfaction, organizational commitment and job stress