Mali tablolarla yaratılan asimetrik bilgi ve kredi derecelendirme sistemi üzerine etkisi
The asymmetrical information created with financial statements in Turkey and its effect on credit rating system
  1. Tez No: 332803
  2. Yazar: VOLKAN GÜLDÜRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkemizde mali tabloları incelemekle görevli devlet otoritelerin vergi matrahının tespitine yönelik denetlemelere ağırlık vermesine bağlı olarak işletmeler de mali tablolarını genel olarak vergisel yükümlüklerini dikkate alarak hazırlamakta, mali tablolar başta likidite ve karlılık olmak üzere işletmelerin gerçek finansal durumlarını gösterme açısından yetersiz kalmaktadır. Bu durum işletmelerin kredibilitesini ölçerken mali tabloları temel veri olarak baz alan bankalar aleyhine bir asimetrik bilgi sorununu ortaya çıkarmaktadır.Basel II sistemi ile yaygınlaşan kredi derecelendirme sisteminde ratingnotları söz konusu asimetrik bilgi nedeniyle gerçek değerlerinden uzak olabilir. Kredi riskini azaltmak, işletmeleri doğru teminatlarla kredilendirmek amacıyla rating notlarından yaralanan bankalar firma beyanına dayanan ve herhangi bir düzeltme işleminden geçmemiş mali tablolar nedeniyle kredi tahsisinde hata yapabilirler. Çalışmada Türkiye?de mali tabloların işletmelerinin gerçek finansal durumlarını göstermekteki yetersizliğini açıklamak amacıyla, çeşitli işletmelere ait düzeltme yapılmış ve düzeltme yapılmamış mali tablolar ve bu tablolarla oluşan rating notları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Kredilendirme aşamasında mali tabloların, bankaların mali tahlil uzmanlarınca detaylı inceleme ve düzeltme işlemlerinden geçmesinin gerekliliği ve önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, businesses mostly give priorities to setting taxable income while they are preparing their financial statements. And they consciously fail in showing their real financial positions especially about liquidity and profitability. It creates an asymmetric information problem for the banks that are based on the financial statements while measuring the credibility of businesses. As a result of this asymmetric information rating notes could be further from the true values in credit rating system became widespread with Basel II system. The banks that use these credit notes in order to mitigate the credit risk and loans to business with the right guarantees can make a mistake in credit allocation because of the financial statements that is only based on declarations of businesses and not corrected. In this study the differences of rating notes and financial statements that corrected and not corrected are analyzed for evidence the deficiency of financial statements about showing the real positions of business in Turkey. And significance and necessity of the financial statements that are analyzed and corrected by financial analyst in phase of crediting is put forward.