İşletmelerin finansal başarılarının ölçülmesinde nakit akım rasyolarının kullanılması ve bir uygulama
  1. Tez No: 51439
  2. Yazar: ESİN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bir işletmenin finansal başarısını ölçmede, nakit ve nakit akımları önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle işletmelerin finansal başarıları değerlendirilirken, faaliyet sonucu yaratılan nakit akımına ilişkin bilgiyi içeren mali tablolara daha fazla önem vermeleri gerekmektedir. Gerçektende işletmeyle ilgilenenler açısından işletme hakkında yeterli bilgi edinebilmek ve firmaların gerçek durumunu öğrenebilmek için nakit akım tablolarına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, hazırlanan çalışmada işletmelerin finansal başarılarının ölçülmesinde, faaliyetsel yapıya göre hazırlanan nakit alam tablosu ve nakit akım rasyoları kullanılmış ve işletmenin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde faaliyetsel nakit akım tablosu hakkında bilgi verilmiş ve faaliyetsel nakit akım tablosu hazırlama yöntemleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde faaliyetsel yapıya göre hazırlanan nakit akım rasyoları ve bu rasyoların yorumlama şekillerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ülkemizde düzenlenen nakit akım tablosu formatlan anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise ele aldığımız konular bazında bir işletme üzerinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An important deal of measuring the financial success of a corporation relies on cash and cash flows. Thus corporations have to take more care of the financial statements while evaluating their financial successes. Actually, from the side of the ones related to the corporation, cash flow statements are needed in order to learn the actual position of the corporation and to obtain adequate information about the corporation. Building upon this need, in the study prepared, the cash flow statements and cash flow ratios prepared according to the operational structure are used in measuring the financial success of corporations and an evaluation of a corporation is made. This study consists of four parts. In the first part, information on cash flow statements is given and the ways to prepare cash flow statements are considered. The second part deals with cash flows ratios obtained according to operational structure and how to comment on these ratios. In the third part, the formats of the cash flow statements prepared in our country are considered. The fourth and the last part consist of a practice on a corporation, on the basis of the subject considered.