Shape optimization application for weight reduction of a container wagon
Konteyner vagonun ağırlığını azaltmaya yönelik şekil optimizasyonu uygulaması
- Tez No: 332873
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMİN SÜNBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada şekil optimizasyonu kullanılarak bir konteyner vagonunun ağırlığının azaltılması amaçlanmıştır. Demiryolu taşımacılığı diğer taşımacılık türleri arasında özellikle ağır ve büyük hacimli yüklerin taşınmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Vagon tipleri taşınan yüke bağlı olarak farklılık gösterir ve tasarım özellikleri de bu farklılıklardan dolayı farklıdır. Her vagon için test prosedürleri uluslar arası standartlara göre belirlenmiştir. Konteynır vagonu da bu vagon tiplerinden biridir. Vagonun ağırlığının azaltılması ve yük taşıma kapasitesinin arttırılması önemlidir. Böylece taşıma maliyeti önemli ölçüde azaltılabilir. Hafifletme için ya tasarımı baştan yapmak gerekir ya da var olan tasarım üzerinde modifikasyonlar yapmak gerekir ki ikinci yol çok daha ekonomik ve pratiktir. Tasarım üzerinde modifikasyon yapmak için ise en doğru yol optimizasyon tekniklerinin kullanılmasıdır. Optimizasyon için öncelikle vagonun CAD modeli oluşturulmuş ve bu model sonlu elemanlara ayrılmıştır. Standartlardan belirlenen yükleme ve sınır koşullarına göre uygun düzenlemeler yapılmış ve farklı yükleme durumları için analizler yapılmıştır. Gerilme ve düşey deplasman değerlerinin en kritik olduğu yükleme durumu seçilmiş ve bu yükleme durumuna göre optimizasyon formülasyonu gerçekleştirilmiştir. Yapılan şekil optimizasyonu sonrasında sağlanan hafifleme oranı beklenenden oldukça az olmasında rağmen yapılabilecek yeni modifikasyonlar konusunda önemli bir öngörü sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, shape optimization method is applied to a container wagon for the reduction of its weight. Railway transportation is an important place among the other transportation methods, especially for large and bulky freights. Different kind of freights can be carried by different type of wagons that have their own design characteristics. Container wagons are one of them, too. Test procedures are determined according to the international standards for each type of wagon. The weight of a wagon should be reduced to increase the loading capacity and provide a significant cost reduction. Weight reduction can be accomplished in two ways, making a new design or modifying an existing design. Making a new design costs much more than modifying. So second way is usually preferred. The best way for the modification of a design is using optimization techniques. First step is solid modeling of wagon. Then, this model is divided into finite elements. Loading and boundary conditions are defined with reference to international standards. Analysis results are compared and most critical load case is chosen. Stress and vertical displacement value are used for the determination of most critical load case. Optimization formulation is generated according to this load case. Optimization results do not provide a sufficient weight reduction. But, these results provide insight about how to minimize the weight more and which modification can be done for the future works.