Digital interpolation and modulation system design for communication DaCs
Haberleşme S/A dönüştürücüleri için sayisal ara değerleme ve modülasyon sistemi tasarimi
  1. Tez No: 332963
  2. Yazar: GÜRER ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER KÜYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İşaret işlemenin sayısal ortamda yapılmasının daha avantajlı olması, işaret zincirlerine A/S ve S/A dönüştürücüleri eklemiştir. Veri haberleşmesi ve işlenmesi alanlarında önemli yer tutan S/A dönüştürücülerin bazı haberleşme uygulamaları için yüksek çözünürlükte ve yüksek hızda olmaları beklenmektedir.Yüksek hızlı S/A dönüştürücüler, baz istasyonlarından sayısal televizyon yayın sistemlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu sistemlerde kullanılan S/A dönüştürücülerle beraber çeşitli sayısal işaret işleme işlemleri de yapılmaktadır. Bunlara örnek olarak ara değerleme, modülasyon, kanal dengeleme gibi işlemler verilebilir.Sayısal işaret işleme bloklarının S/A dönüştürücü ile aynı kırmık içerisinde üretilmesi, günümüzde endüstrinin yöneldiği bir yaklaşımdır. Ara değerleme işleminin kırmık içerisinde yapılması, kırmık içerisine daha düşük hızlarda veri alınmasını sağlar. Bu sayede kırmık girişlerinde LVDS ve CML gibi karmaşık ve yüksek güç tüketimli yapılar kullanılmasına gerek kalmaz. Ayrıca gerek kırmık içi, gerekse de PCB üzerindeki veri yolları daha esnek şekilde tasarlanabilir.Bu çalışmada, yüksek hızlı haberleşme sistemlerindeki S/A dönüştürücü kırmıklarında kullanılan bir sayısal ara değerleme ve modülasyon sisteminin tasarım süreci işlenmiştir.Çalışma kapsamında, endüstride kullanılan S/A dönüştürücü kırmıklarının sayısal ara değerleme ve modülasyon işlevleri katalog bilgileri üzerinden incelenmiştir.Ara değerleme ve modülasyon sisteminin tasarımında yarım bant FIR süzgeçleri kullanılmıştır. Bu sayede, aynı seçicilik için gereken katsayı adedi yarıya düşerken sistemin büyük bir bölümü çıkıştaki hızın yarısı ile çalıştırılabilmektedir. Bu özellik sayesinde hem güç tüketimi azaltılmakta, hem de daha yüksek çalışma frekanslarına sahip sistemler üretilebilmektedir.Elde edilen bilgiler ışığında tipik bir ara değerleme ve modülasyon sistemi tasarlanmıştır. Tasarım sürecinde ilk olarak MATLAB yardımıyla parametreler elde edilmiştir. Sistemin oluşturulan MATLAB modelinde 3 süzgeç yer almaktadır. Bu süzgeçlerin giriş çözünürlükleri 16-bit olarak seçilmiştir. Süzgeçler sırasıyla 15, 12 ve 13 bitlik 14, 6 ve 4 katsayı içermektedir.Yapılan benzetimlerde süzgeçlerin 88, 88 ve 86 dB SFDR'a sahip oldukları görülmüştür. Süzgeçler birlikte kullanıldığında yapılan benzetimlerde ise 85 dB SFDR elde edilmiştir. Ayrıca, gerçeklenen 16 karmaşık modülasyon durumu ile giriş işaret bandının çıkışta farklı frekanslara ötelenmesi sağlanmıştır. Bu durumlar, spektrumda işaretin ötelenemeyeceği bir bölge kalmayacak şekilde seçilmiştir. Modülasyon durumlarının tamamında 8x ara değerleme yapılmaktadır.Süzgeçlerin performansı anlaşıldıktan sonra LFoundry 0.15 ?m CMOS teknolojisi kullanılarak sentez ve PAR işlemleri yapılmıştır. PAR sonrası yapılan benzetimlerle sistemin doğru çalıştığı kontrol edilmiştir.SFDR performansı 85 dB olan böyle bir sistem, ancak kendisinden daha kötü performansa sahip bir S/A dönüştürücü ile çalıştığında anlamlı olmaktadır. Teknolojinin gelişimi ve pazarın istekleri ile birlikte daha yüksek performanslı S/A dönüştürücülerin üretilmesi yoluna gidilmektedir. Bu da daha yüksek SFDR performanslı ara değerleme ve modülasyon sistemlerine ihtiyaç duyulacağı anlamına gelmektedir. SFDR'ı 90 dB olan böyle bir S/A dönüştürücü ile çalışabilecek sayısal sistemin performansının da en az 95 dB olması gerektiği açıktır.Gelecekte daha yüksek SFDR performanslı sistemlere ihtiyaç duyulacağından, çalışmanın sonraki kısımlarında 90 dB SFDR gibi daha yüksek performanslı bir S/A dönüştürücü ile beraber çalışabilecek bir tasarım yapılmıştır. Bu tasarım için gereken parametreler MATLAB'in fdatool aracı ile elde edilmiştir. 16 bitlik giriş ve çıkışlara sahip bu tasarım için MATLAB ve Verilog modelleri oluşturulmuştur. Ayrıca, çalışma durumları zenginleştirilerek seçilebilir 41 ara değerleme ve modülasyon durumu gerçeklenmiştir. Bu yeni durumlara örnek olarak 8x, 4x ve 2x ara değerleme, her bir ara değerleme durumuna karşı gelen modülasyon durumları verilebilir. Bir önceki tasarımda olduğu gibi bu tasarımda da giriş işareti, çıkışta istenen banda ötelenebilmektedir.Yine 3 süzgecin bulunduğu sistemde süzgeçler sırasıyla 18, 16 ve 16 bitlik 16, 6 ve 6 adet katsayı içermektedirler. Süzgeçlerin ölçülen SFDR değerleri 98.3, 99.7 ve 99.7 dB'dir. Ayrıca ilgilenilen geçirme bandında (Nyquist bandının %80'i) zayıflamanın 0 dB olduğu görülmüştür. Süzgeçlerin geçirme bandı dalgalılıkları da önemsenmeyecek derecede düşük ölçülmüştür. Süzgeçlerin SNR değerleri ise sırasıyla 95.4, 94.6 ve 94.6 dB olarak hesaplanmıştır.Tasarımın TSMC 0.18 ?m CMOS teknolojisi ile sentezi ve PAR'ı yapılmıştır. PAR sonrası yapılan benzetimlerde 99 dB SFDR elde edilmiştir. Bu benzetimlerde ayrıca süzgeçlerin grup gecikmelerine de bakılmış, sırasıyla 18, 10 ve 12 saat işareti oldukları görülmüştür. Tasarımın kapladığı alan 1.2mm x 3mm olup 1.2GHz'lik saat işareti ile çalışabilmektedir. Bu hızla ortalama 1.826W güç harcamaktadır.Çalışma kapsamında ayrıca normalde tümdevre için yapılan tasarımın donanım testleri de yapılmıştır. Bu donanım testlerinde tasarımı anlatılan sayısal ara değerleme ve modülasyon biriminin yanısıra bir haberleşme S/A dönüştürücüsü kırmığında bulunan sayısal arayüz, bellek döngüsü, saat işareti bölücüsü gibi çevresel birimlerin de bulunduğu komple bir sayısal sistem kullanılmıştır. Donanım testleri için sayısal sistem, Xilinx Virtex 5 FPGA'sına gömülmüştür. FPGA'nın sürülmesi Agilent 16822A sayısal veri üreteci ile yapılmış, çıkışları da Agilent 16802A lojik analizörü ile kaydedilmiştir. Testlerin güvenilir şekilde yapılabilmesi için benzetim ile sayısal veri üreteci girişlerinin tamamen aynı olmasını sağlayacak bir test metodu kullanılmıştır. Ayrıca benzetim sonuçları ile donanım testleri sonuçlarının aynılığını gösterebilmek için C diliyle yazılmış bir karşılaştırma programı kullanılmıştır. Program, benzetim ve donanım testi çıktılarını okuyabilmekte ve her bir andaki çıkışları tek tek karşılaştırabilmektedir. Bir farklılık olması durumunda hangi anda ve hangi çıkışlarda hata olduğunu söylemek de yine programın görevleri arasındandır.Tezde son olarak, tasarlanan sayısal sistem, tasarımı devam eden yüksek performanslı bir S/A dönüştürücü ile beraber çalıştırılmıştır. Bunun için Cadence'ın AMS simülatörü kullanılmıştır. Bu simülatör; Verilog diliyle tanımlanmış sayısal bir sistemin, analog olarak tasarlanmış bir S/A dönüştürücüyle beraber çalıştırılmasını desteklemektedir. Benzetimde, lojik 0 ve 1 olarak verilen sayısal işaretlerin analoğa dönüştürülmesi ve tersi işlemlerinin gerçekleştirilmesi için, üretim teknolojisi ile uyumlu bir bağlantı kuralları dosyası kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, sayısal sistemin, S/A dönüştürücü performansını kötüleştirici yönde etkilemediği gözlenmiştir.Çalışmanın bütününde işlenen süreç, yüksek hızlı S/A dönüştürücüler için sayısal işaret işleme sistemi tasarımı konusunda kaynak olarak kullanılabilecek zenginlikte anlatılmıştır. Çalışmanın, yüksek hızlı sayısal FIR süzgeçlerin kullanıldığı diğer uygulamalar için de yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
High speed digital to analog converters (DACs) are used in applications such as cellular base stations or digital TV broadcasting. In such systems, various digital signal processing blocks are also needed. Interpolation, modulation and channel equalization can be given as examples of such digital functionality.Implementing digital signal processing blocks with the DAC on the same die has certain advantages. On chip oversampling and digital interpolation filtering allows receiving digital data at lower rates. Power hungry high-speed interfaces like low voltage differential signaling (LVDS) or current mode logic (CML) are no longer needed. Furthermore, trace count on the PCB can be reduced.In this work, design and verification of a digital interpolation and modulation block used in high-speed communication DACs is explained in detail.Interpolation and modulation features of the DACs used in the industry are examined based on their datasheet specifications.For the design of the interpolation and modulation system, half-band finite impulse response (FIR) filter topology is used. The number of filter coefficients can be reduced and operational speed can be higher for the same performance level with respect to a conventional FIR filter.Based on specifications in existing DAC datasheets, an interpolation and modulation system is designed with 85 dB spurious free dynamic range (SFDR) performance. Then, the design is implemented with LFoundry 0.15 ?m CMOS technology. Functionality is tested with post-place-and-route (PAR) simulations. Such digital systems with 85 dB SFDR are used with existing DAC designs because the DAC, not the digital filter limits the SFDR performance. Power is traded-off with SFDR in digital filter designs.As market demands DACs with higher SFDR performance, interpolation and modulation blocks with higher SFDR must support next generation DACs with better SFDR. To support a 90 dB DAC, it is necessary for the digital filter to have 96 dB or better SFDR.A new interpolation and modulation block, which can support a DAC with 90 dB SFDR is designed. Filter coefficients are calculated with MATLAB?s fdatool. 16-bit design is modeled in MATLAB and in Verilog. The design has a user selectable interpolation from 2x to 8x and 41 operation modes in total, including Hilbert transformers. With these interpolation and modulation modes, input signal can be pushed to any band in the output spectrum without distortion. Simulations show that the new block has 99 dB SFDR and no significant ripple or attenuation in the %80 of the Nyquist band and the signal to noise ratio (SNR) is 93.4 dB over full Nyquist band.New design is synthesized and PAR?ed with TSMC 0.18 ?m CMOS technology, since the LFoundry Fab. has moved from Germany to France with uncertain future. Area of the TSMC design is 1.2 mm x 3 mm and the clock speed is 1.2 GHz. The design consumes 1.826 W at 1.2 GHz for two channels.Several digital additions like a serial peripheral interface (SPI) block, a control block, a RAMDAC and a clock divider block are included in the design. Thus, the whole digital sub-section of a communication DAC is completed.For verification, the system is embedded to a Virtex 5 field programmable gate array (FPGA). Data is driven by a pattern generator and captured by a logic analyzer. A test methodology that matches the simulation inputs to pattern generator inputs is applied. A program written in C language then compares the outputs of the simulation to logic analyzer capture data. The bit error rate is found to be zero.Finally, the complete digital system is mixed mode co-simulated with a DAC taken from a different work. Simulations are done with Cadence AMS simulator which supports analog and digital co-simulation. It is shown that the effect of the digital system on SFDR is insignificant with respect to the effects of the DAC, especially with high output frequencies.