Düşük bir hızlarında konuşma kodlama ve uygulamaları
Low bit rate speech coding and applications
- Tez No: 100661
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Günümüzde insanoğlu iletim ortamından gittikçe daha fazla kapasite beklemektedir. Teknolojik yenilikler ile ne kadar büyük bandgenişlikleri sağlansa da, iletilecek işaretlerin bandgenişlikleri de üstel olarak artmaktadır. Bu nedenle sayısal iletişimin kanal kapasitesinin artması gereksinimi, haberleşme kanalının etkin olarak kullanılması problemini başlıca araştırma konularından biri haline getirmiştir. Böylelikle sayısallaştırılmış konuşma işaretlerinin iletimi ve kaydı için etkin kodlayıcılar oluşturulması gereksinimi doğmuştur (örneğin, mobil haberleşme, uydu haberleşmesi, ses kaydetme ve gönderme sistemleri). Günümüzde, konuşma kalitesini düşürmeden hızı 4,8 kbit/san ve altına çekmek için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Konuşma işaretinde bulunan mevcut fazlalıkları atarak düşük bit hızlarında kodlanma mümkün olmaktadır. Ayrıca, insanın işitme sistemi değişik frekanslardaki bozulmalara karşı eşit derecede hassas değildir ve sınırlı bir dinamik aralığı vardır. Uygulanan konuşma kodlama teknikleri, bit hızını düşürmek için konuşmanın hem üretimi, hem de algılanmasıyla ilgili özelliklerden yararlanır. Bütün bu karmaşık algoritmaların uygulanması, bu yöntemlerin gerçek zamanlı uygulamalarını mümkün kılan VLSI/DSP teknolojisindeki hızlı ilerlemeler sayesinde olmuştur. CELP yöntemi 1985 yılında Schroeder ve Atal tarafından ilk ortaya atıldığında gerçekleme için 333 MlPS'lik bir işlem kapasitesi, yani o zamanki Cray-1 bilgisayarında 1 sn, konuşma işaretini işlemek için 125 sn. CPU süresi gerektirmekteydi. Buradan hareketle bu tezde düşük bit hızlarında konuşma kodlama teknikleri ve sayısal işaret işlemciler (DSP) ile gerçekleme yöntemleri araştırılmış; bu tekniklerden hareketle, 4.8 kbit/san civarındaki bit hızlan için DSP tabanlı gerçeklemeler yapılmıştır. Çalışmada daha düşük hızlara inmek değil eşdeğer hızlarda kaynaklan (DSP imkanlannı) daha verimli kullanıp, daha kaliteli kodlayıcılar tasarlama amacı güdülmüştür. Bu amaçla CELP kodlayıcılannın DSP tabanında gerçeklenmesi için gerekli gerçek zaman şartlan, sabit noktalı ve kayan noktalı yaklaşımlar irdelenmiştir. Tipik bir CELP konuşma kodlama algoritmasında işlem süresinin çoğu kapalı çevrim LTP ve kod kitabı arama için harcanmaktadır. Bu işlemlerde oluşan karmaşıklık konvolüsyon, çaprazilişki ve özilişki hesaplamaları sonucunda oluşmaktadır. Bu nedenle bu işlemlerin daha etkin yapılabilmesi için sadeleştirme yöntemleri önerilmiştir. Aynca kodlayıcının sentezleyerek analiz çevrimi incelenmiş ve uyarma parametreleri belirlendikten sonra kısa dönemli sentez filtresi parametrelerinin güncellenmesi için yöntemler araştırılmıştır. Gösterilmiştir ki sentez filtresi parametrelerini bandgenişliği genişletme (bandwith expansion) ve aradeğerleme {interpolation) yaklaşımlarında olduğu gibi güncellemek performansta önemli gelişmeler sağlamaktadır. Bundan başka bütün önerilen geliştirmelerin kullanıldığı bir CELP kodlayıcısı, yüksek seviyeli yazılım dili C kullanılarak gerçeklenmiş ve sabit noktalı bir sayısal işaret işlemciye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçların sayısal bir dahili santralın söz bellek (voice mail) modülünde kullanılması hedeflenmektedir. xııı
Özet (Çeviri)
LOW BIT RATE SPEECH CODING AND APPLICATIONS In an age where the word gigabit became common when talking about channel or disk capacity, the aim of compression or low bit rate speech coding is not clear to everyone and one needs to justify it by describing the myriad of new applications demanding less and less bits per second and the rapidly expanding corpora. Speech is produced when air is forced from the lungs through the vocal cords and along the vocal tract. The vocal tract extends from the opening in the vocal cords (called the glottis) to the mouth, and in an average man is about 17 cm long. It introduces short-term correlations (of the order of 1 ms) into the speech signal, and can be thought of as a filter with broad resonances called formants. The frequencies of these formants are controlled by varying the shape of the tract, for example by moving the position of the tounge. An important part of many speech codecs is the modelling of the vocal tract as a short term filter. As the shape of the vocal tract varies relatively slowly, the transfer function of its modelling filter needs to be updated only relatively infrequently (typically every 20 ms or so). The vocal tract filter is excited by air forced into it through the vocal cords. Speech sounds can be broken into three classes depending on their mode of excitation:. Voiced sounds are produced when the vocal cords vibrate open and closed, thus interrupting the flow of air from the lungs to the vocal tract and producing quasi- periodic pulses of air as the excitation. The rate of the opening and closing gives the pitch of the sound. This can be adjusted by varying the shape of, and the tension in, the vocal cords, and the pressure of the air behind them. Voiced sounds show a high degree of periodicity at the pitch period, which is typically between 2 and 20 ms.. Unvoiced sounds result when the excitation is a noise-like turbulence produced by forcing air at high velocities through a constriction in the vocal tract while the glottis is held open. Such sounds show little long-term periodicity, although short-term correlations due to the vocal tract are still present.. Plosive sounds result when a complete closure is made in the vocal tract, and air pressure is built up behind this closure and released suddenly. Some sounds cannot be considered to fall into any one of the three classes above, but are a mixture. For example voiced fricatives result when both vocal cord vibration and a constriction in the vocal tract are present. Although there are many possible speech sounds which can be produced, the shape of the vocal tract and its mode of excitation change relatively slowly, and so speech can be considered to be quasi-stationary over short periods of time (of the order of 20 xivms). Speech signals show a high degree of predictability, due sometimes to the quasi- periodic vibrations of the vocal cords and also due to the resonances of the vocal tract. Speech coders attempt to exploit this predictability in order to reduce the data rate necessary for good quality voice transmission. Commonly Used Speech Codecs Coding algorithms seek to minimize the bit rate in the digital representation of a signal without an objectionable loss of signal quality in the process. High quality is attained at low bit rates by exploiting signal redundancy as well as the knowledge that certain types of coding distortion are imperceptible because they are masked by the signal. The models of signal redundancy and distortion masking are becoming increasingly more sophisticated, leading to continuing improvements in the quality of low bit rate signals. Here its briefly discussed the main speech coding techniques which are used today, and those which may be used in the future. In order to simplify the description of speech codecs they are often broadly divided into three classes - waveform codecs, source codecs and hybrid codecs. Typically waveform codecs are used at high bit rates, and give very good quality speech. Source codecs operate at very low bit rates, but tend to produce speech which sounds synthetic. Hybrid codecs use techniques from both source and waveform coding, and give good quality speech a intermediate bit rates. Waveform Codecs: Waveform codecs attempt, without using any knowledge of how the signal to be coded was generated, to produce a reconstructed signal whose waveform is as close as possible to the original. This means that in theory they should be signal independent and work well with non-speech signals. Generally they are low complexity codecs which produce high quality speech at rates above about 16 kbits/s. When the data rate is lowered below this level the reconstructed speech quality that can be obtained degrades rapidly. The simplest form of waveform coding is Pulse Code Modulation (PCM), which merely involves sampling and quantizing the input waveform. Narrow-band speech is typically band-limited to 4 kHz and sampled at 8 kHz. If linear quantization is used then to give good quality speech around twelve bits per sample are needed, giving a bit rate of 96 kbits/s. This bit rate can be reduced by using non-uniform quantization of the samples. In speech coding an approximation to a logarithmic quantizer is often used. Such quantizers give a signal to noise ratio which is almost constant over a wide range of input levels, and at a rate of eight bits/sample (or 64 kbits/s) give a reconstructed signal which is almost indistinguishable from the original. Such logarithmic quantizers were standardised in the 1960's, and are still widely used today. In America u-law companding is the standard, while in Europe the slightly different A-law compression is used. They have the advantages of low complexity and delay with high quality reproduced speech, but require a relatively high bit rate and have a high susceptibility to channel errors. xvA commonly used technique in speech coding is to attempt to predict the value of the next sample from the previous samples. It is possible to do this because of the correlations present in speech samples due to the effects of the vocal tract and the vibrations of the vocal cords, as discussed earlier. If the predictions are effective then the error signal between the predicted samples and the actual speech samples will have a lower variance than the original speech samples. Therefore we should be able to quantize this error signal with fewer bits than the original speech signal. This is the basis of Differential Pulse Code Modulation (DPCM) schemes - they quantize the difference between the original and predicted signals. The results from such codecs can be improved if the predictor and quantizer are made adaptive so that they change to match the characteristics of the speech being coded. This leads to Adaptive Differential PCM (ADPCM) codecs. In the mid 1980's the CCITT standardised a ADPCM codec operating at 32 kbits/s, which gave speech quality that was very similar to the 64 kbits/s PCM codecs. Later ADPCM codecs operating at 16,24 and 40 kbits/s were also standardised. The waveform codecs described above all code speech with an entirely time domain approach. Frequency domain approaches are also possible, and have certain advantages. For example in Sub-Band Coding (SBC) the input speech is split into a number of frequency bands, or sub-bands, and each is coded independently using for example an ADPCM like coder. At the receiver the sub-band signals are decoded and recombined to give the reconstructed speech signal. The advantages of doing this come from the fact that the noise in each sub-band is dependent only on the coding used in that sub-band. Therefore we can allocate more bits to perceptually important sub-bands so that the noise in these frequency regions is low, while in other sub-bands we may be content to allow a high coding noise because noise at these frequencies is less perceptually important. Adaptive bit allocation schemes may be used to further exploit these ideas. Sub-band codecs tend to produce communications to toll quality speech in the range 16-32 kbits/s. Due to the filtering necessary to split the speech into sub-bands they are more complex than simple DPCM coders, and introduce more coding delay. However the complexity and delay are still relatively low when compared to most hybrid codecs. Another frequency domain waveform coding technique is Adaptive Transform Coding (ATC), which uses a fast transformation (such as the discrete cosine transformation) to split blocks of the speech signal into a large numbers of frequency bands. The number of bits used to code each transformation coefficient is adapted depending on the spectral properties of the speech, and toll quality reproduced speech can be achieved at bit rates as low as 16 kbits/s. Source Codecs: Source coders operate using a model of how the source was generated, and attempt to extract, from the signal being coded, the parameters of the model. It is these model parameters which are transmitted to the decoder. Source coders for speech are called vocoders, and work as follows. The vocal tract is represented as a time-varying filter and is excited with either a white noise source, for unvoiced speech segments, or a train of pulses separated by the pitch period for voiced speech. Therefore the information which must be sent to the decoder is the filter specification, a xvivoiced/unvoiced flag, the necessary variance of the excitation signal, and the pitch period for voiced speech. This is updated every 10-20 ms to follow the non- stationary nature of speech. The model parameters can be determined by the encoder in a number of different ways, using either time or frequency domain techniques. Also the information can be coded for transmission in various different ways. Vocoders tend to operate at around 2.4 kbits/s or below, and produce speech which although intelligible is far from natural sounding. Increasing the bit rate much beyond 2.4 kbits/s is not worthwhile because of the inbuilt limitation in the coder's performance due to the simplified model of speech production used. The main use of vocoders has been in military applications where natural sounding speech is not as important as a very low bit rate to allow heavy protection and encryption. Hybrid Codecs: Hybrid codecs attempt to fill the gap between waveform and source codecs. As described above waveform coders are capable of providing good quality speech at bit rates down to about 16 kbits/s, but are of limited use at rates below this. Vocoders on the other hand can provide intelligible speech at 2.4 kbits/s and below, but cannot provide natural sounding speech at any bit rate. Although other forms of hybrid codecs exist, the most successful and commonly used are time domain Analysis-by- Synthesis (AbS) codecs. Such coders use the same linear prediction filter model of the vocal tract as found in LPC vocoders. However instead of applying a simple two- state, voiced/unvoiced, model to find the necessary input to this filter, the excitation signal is chosen by attempting to match the reconstructed speech waveform as closely as possible to the original speech waveform. AbS codecs were first introduced in 1982 by Atal and Remde with what was to become known as the Multi- Pulse Excited (MPE) codec. Later the Regular-Pulse Excited (RPE), and the Code- Excited Linear Predictive (CELP) codecs were introduced. These coders will be discussed briefly here. AbS codecs work by splitting the input speech to be coded into frames, typically about 20 ms long. For each frame parameters are determined for a synthesis filter, and then the excitation to this filter is determined. This is done by finding the excitation signal which when passed into the given synthesis filter minimes the error between the input speech and the reconstructed speech. Thus the name Analysis-by- Synthesis - the encoder analyses the input speech by synthesising many different approximations to it. Finally for each frame the encoder transmits information representing the synthesis filter parameters and the excitation to the decoder, and at the decoder the given excitation is passed through the synthesis filter to give the reconstructed speech. The synthesis filter is usually an all pole, short-term, linear filter. This filter is intended to model the correlations introduced into the speech by the action of the vocal tract. The synthesis filter may also include a pitch filter to model the long-term periodicities present in voiced speech. Alternatively these long-term periodicities may be exploited by including an adaptive codebook in the excitation generator so that the excitation signal includes a component, where the estimated pitch period is xviimentioned. Generally MPE and RPE codecs will work without a pitch filter, although their performance will be improved if one is included. For CELP codecs however a pitch filter is extremely important, for reasons discussed below. The error weighting block is used to shape the spectrum of the error signal in order to reduce the subjective loudness of this error. This is possible because the error signal in frequency regions where the speech has high energy will be at least partially masked by the speech. The weighting filter emphasises the noise in the frequency regions where the speech content is low. Thus minimising the weighted error concentrates the energy of the error signal in frequency regions where the speech has high energy. Therefore the error signal will be at least partially masked by the speech, and so its subjective importance will be reduced. Such weighting is found to produce a significant improvement in the subjective quality of the reconstructed speech for AbS codecs. The distinguishing feature of AbS codecs is how the excitation waveform u(n) for the synthesis filter is chosen. Conceptually every possible waveform is passed through the filter to see what reconstructed speech signal this excitation would produce. The excitation which gives the minimum weighted error between the original and the reconstructed speech is then chosen by the encoder and used to drive the synthesis filter at the decoder. It is this 'closed-loop' determination of the excitation which allows AbS codecs to produce good quality speech at low bit rates. However the numerical complexity involved in passing every possible excitation signal through the synthesis filter is huge. Usually some means of reducing this complexity, without compromising the performance of the codec too badly, must be found. The differences between MPE, RPE and CELP codecs arise from the representation of the excitation signal used. In multi-pulse codecs the excitation signal is given by a fixed number of non-zero pulses for every frame of speech. The positions of these non-zero pulses within the frame, and their amplitudes, must be determined by the encoder and transmitted to the decoder. In theory it would be possible to find the very best values for all the pulse positions and amplitudes, but this is not practical due to the excessive complexity it would entail. In practice some sub-optimal method of finding the pulse positions and amplitudes must be used. Typically about 4 pulses per 5 ms are used, and this leads to good quality reconstructed speech at a bit-rate of around 10 kbits/s. Like the MPE codec the Regular Pulse Excited (RPE) codec uses a number of non zero pulses to give the excitation signal. However in RPE codecs the pulses are regularly spaced at some fixed interval, and the encoder needs only to determine the position of the first pulse and the amplitude of all the pulses. Therefore less information needs to be transmitted about pulse positions, and so for a given bit rate the RPE codec can use many more non-zero pulses than MPE codecs. For example at a bit rate of about 10 kbits/s around 10 pulses per 5 ms can be used in RPE codecs, compared to 4 pulses for MPE codecs. This allows RPE codecs to give slightly better quality reconstructed speech quality than MPE codecs. However they also tend to be more complex. The pan-European GSM mobile telephone system uses a simplified RPE codec, with long-term prediction, operating at 13 kbits/s to provide toll quality speech. xviiiAlthough MPE and RPE codecs can provide good quality s