Uydu alıcıları için yeni bir taşıyıcı frekans düzeltme yöntemi
A new carrier frequency recovery method for satellite receivers
  1. Tez No: 332973
  2. Yazar: EMİNE SEFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, uydu alıcısına ulaşan işarette meydana gelmiş taşıyıcı frekans kaymalarının düzeltilmesi için veri yardımlı bir frekans kayması kestiricisi ve ileri beslemeli frekans düzeltme döngüsü kullanılarak yeni bir taşıyıcı frekans düzeltme yöntemi elde edilmiştir. İleri beslemeli döngü metodunun kullanılması taşıyıcı frekans düzeltme yönteminin daha basit ve edinim zamanının daha kısa olmasını sağlamıştır. Tez kapsamında önerilen algoritmaların performansları ideal olmayan koşullarda (frekans kayması ve AWGN) QPSK işareti için değerlendirilmiştir. Oluşturulan taşıyıcı frekans düzeltme yöntemi MATLAB simülasyon programında test edilmiştir. Önerilen frekans kestiricisinin mevcut kestiricilere göre daha geniş kestirim aralığına sahip olduğu ve Kay kestiricisinden daha düşük gürültü eşik değerine sahip olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında M&M kestiricisinden daha düşük karmaşıklık seviyesine sahip olduğu görülmüştür. Önerilen taşıyıcı frekans düzeltme yönteminin sembol hızının %10'una kadar olan frekans kaymlarını düzelttiği görülmüştür. Düşük SNR'larda ise sembol hızının %4'üne kadar olan kaymaları düzelttiği gözlenmiştir. Sonuç olarak önerilen taşıyıcı frekans düzeltme yönteminin PSK modülasyonun kullanıldığı sistemlerde uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new carrier frequency recovery method that using a data aided carrier frequency estimator and feed-forward frequency recovery loop for the correction of carrier frequency offsets in received signal is obtained. Due to the use of feed-forward loop technique, the frequency recovery method is more simple and has shorter acquisition time. In this thesis, the non-ideal conditions, performance of the proposed algorithms (frequency shift and AWGN) evaluated for QPSK signal. The generated carrier frequency recovery method has been tested in MATLAB simulation program.The proposed estimator was observed that has a wide estimation range according to the present estimators and lower noise threshold according to Kay estimator.is low that have a wider range of estimation. In addition, it was found to have a lower level of complexity than M & M estimator. In this thesis, the proposed carrier frequency recovery method was observed that correct frequency offsets up to 10% of the sampling rate. At lower SNRs, the proposed method was observed that correct frequency offsets up to 4% of the sampling rate. As a result, the proposed carrier frequency recovery method was shown to be applicable to systems with PSK modulation.