An optimized FFT based accquisition method for GPS receivers
GPS alıcıları için optimize edilmiş FFT tabanlı sinyal yakalama yöntemi
  1. Tez No: 597017
  2. Yazar: NEJAT YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GPS ALICILARI İÇİN OPTİMİZE EDİLMİŞ FFT TABANLI SİNYAL YAKALAMA YÖNTEMİ ÖZ Uydu tabanlı küresel konumlama sistemleri(KKS) sivil ve askeri kullanıcıları için dünya genelinde sürekli doğru pozisyon, hız ve zaman bilgisi sağlarlar. Bu tarzdaki erişimi, tarımdan finansa bir çok uygulama için uydu tabanlı küresel konumlama sistemlerini kullanılabilir hale getirmiştir. En çok bilinen ve kulanılan küresel konumlama sistemi ABD tarafından sağlanan GPS'tir. Glonass(Rusya), Galileo(Avrupa Birliği), BeiDou(Çin) diğer uydu tabanlı küresel konumlama sistemleridir. Her bir küresel konumlama sistemi değişik amaçlar için tasarlanmış farklı sinyallere sahiptir. Bu nedenle farklı farklı sinyalleri işleyebilmek için esnek çözümler geliştirilmelidir. Küresel konumlama sistemleri için yazılım tabanlı radyolar bu problemi esneklik, modülerlik ve yükseltilebilirlik açısından çözerler. Bu çalışmada kullanılan küresel konumlama sistemi alıcısı, birden fazla sistemi ve birden fazla sinyal frekansını destekleyen ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yazılım tabanlı bir alıcıdır. Bu tez bahsi geçen alıcının yalnızca GPS L1 frekansı için uygulamasını hedef alır. Yazılım tabanlı alıcı FPGA ve işlemci kullanılarak gerçek zamanlı işlemler için tasarlanmıştır. Uydu yakalama ve takip etme yazılım tabanlı alıcılar için en çok işlem gücü tüketen görevlerdir. Yazılım tabanlı alcının yanında hızlı Fourier dönüşümü tabanlı uydu yakalama yöntemleri için işlem gücünü optimize eden yeni bir metod önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN OPTIMIZED FFT BASED ACQUISITION METHOD FOR GPS RECEIVERS ABSTRACT Global Navigation Satellite Systems (GNSS) provides worldwide continuous accurate position, velocity and time information to civilian and military users. This kind of access enabled usage of GNSS at various applications ranges from agriculture to finance. The most commonly known and used navigation satellite system is Global Positioning System (GPS) provided by USA. Glonass (Russia), Galileo (European Union), BeiDou (China) are the other types of GNSS. Each GNSS has different signals designed for different purposes. Therefore, flexible solutions should be implemented to handle these diverse signals. GNSS Software Defined Radio (SDR) answers this problem in terms of flexibility, modularity and upgradability. GNSS receiver, which is used in this work, is a multi-constellation, multi frequency SDR developed by TÜBİTAK SAGE. This thesis presents the implementation of the aforementioned SDR limited to GPS L1 signal. The SDR was built using FPGA and microprocessor for real time implementation. Acquisition and tracking are the main tasks which consume the most processing power for SDR solutions. Besides SDR, a novel optimized FFT based acquisition method is proposed in order to reduce acquisition process load.