Yüksek binalarda rüzgar etkisi ve konfor şartlarının çeşitli yönetmeliklere göre incelenmesi
Investigation of the wind effect and comfort criteria in tall buildings considering various code requirements
- Tez No: 332986
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Rüzgar, yüksek yapıların tasarımında önemli bir etkidir. Rüzgardan dolayı, konforla ilgili bazı olumsuz etkileri ortaya çıkarabilir. Kullanılabilirlik koşulları araştırılırken rüzgar nedeniyle ortaya çıkan konfor koşulları dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada yüksek yapılarda konfor koşulları çeşitli yönetmelikler kullanılarak incelenmiştir. 31 katlı 111.6 m yüksekliğindeki bu ofis binası deprem aktivitesi yoğun olan İstanbul'da bulunmaktadır. İncelenen yüksek bina her iki doğrultuda simetriktir. Bina taşıyıcı sistemi perde-çerçeve sistemdir. İncelenen bina önce 2007 Deprem Yönetmeliği'ne göre tasarlanmıştır. Daha sonra x doğrultusunda rüzgar etkisi altında binada rüzgar doğrultusu ve ona dik doğrultuda ortaya çıkan ivmeler, yönetmelik ve tasarım kuralları kullanılarak bulunmuştur. Konfor koşulları en üst katta oluşan maksimum ivmeye göre araştırılmıştır. Ayrıca rüzgardan dolayı oluşan yerdeğiştirmeler de bulunmuştur. Kullanılabilirlik koşulları insanların algılarına bağlıdır. Bu çalışma yüksek binalarda rüzgar etkisi altında kullanılabilirlik durumunun (konfor koşulları) incelenmesini mümkün kılmaktadır
Özet (Çeviri)
Wind is an important factor in the design of tall buildings. The effect of the wind can bring a negative impact in terms of the comfort. When the serviceability limit states are considered, the wind effects should be considered as a comfort condition. In this study, the comfort condition of a tall building under the wind excitation is assessed by considering various structural codes. A 31 story and 116.6 m tall office building is considered in Istanbul, which is located to be high seismic area. The studied tall building is symmetrical in both directions. The lateral structural system of the building is a dual system of shear walls and moment resisting frames. First of all the building is designed according to Turkish Seismic Code 2007 (TSC 2007). After this, the the wind applied to x direction and the maximum alongwind and crosswind accelerations are estimated using various codes and design guidelines. The comfort conditions are investigated considering the maximum accelerations of the top floor of the building due to the wind excitation. In addition, displacements of the building were found due to the wind excitation. The serviceability condition depends on the level of human perception. This study enables to investigate the serviceability condition (comfort condition) of a tall building due to the wind acceleration.