Fabrikada çalışan ve aynı kaloriyle beslenen işçiler ve büro personelinin beslenme ve sağlık durumları üzerinde bir araştırma.
  1. Tez No: 33306
  2. Yazar: HÜLYA YÜKSELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY MOLVALILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 56 - SONUÇ \/E ÖZET İzmit Gübre Fabrikasında çalışan ve aynı kaloriyle beslenen 100 büro personeli ile 100 işçinin antropometrik ölçümleri ve kan bulgularına bakılarak beslenme ve sağlık durumları arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışıldı. Büro personelinin yaş ortalaması 35. 63+7. 08 /işçilerinin yaş ortalaması ise 32.9+5.74 olarak saptandı. İki grup arasında yaş ortalaması açısından anlamlı bir fark vardı (P0.05). Büro personelinin ağırlık ortalaması 73. 96+9. 08kg, işçilerin ağırlık ortalaması ise 68.68+7.71 kg olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARY This study included 100 factory workers and 100 persons working in the office of the name factory. We compared their nutritional and health state on the basis of antropometric measurements and blood values of various substances. The differences between the age, weight and body mass index of the two groups were found to be statis tically significant. The blood cholesterol, triglicerides and total lipid values of the workers were significantly lower in the workers. The red cell count and packed cell volume of the workers were also significantly lower in the workers. The amount of energy taken at one meal was the name for the two groups and that changed between 1988 and 2016 calorie. The different values obtained in the two groups were tried to be explained on the bases of their different social, economic and cultural backrounds.