Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gazi Magosa bölgesinde doğurganlık çağındaki kadınların aile planlaması ve yöntemleri konusunda bilgi düzeyleri ile uygulama biçimlerinin araştırılması
  1. Tez No: 33307
  2. Yazar: SELMA UPTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Hemşirelik, Family Planning, Nursing
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
7. ÖZ E T Dünya ülkelerinde aile planlaması çalışmaları, hızlı nüfus artışı, çevre kirliliğinin artması, üretilen gıda maddelerinin yetersiz kalması, eğitim ve sağlık hizmetlerinin aksaması ve buna bağlı olarak ana ve çocuk ölüm oranlarının artması nedenlerine önlem olarak aşırı doğurganlığı önlemek amacıyla sürdürülmektedir. Bu doğrultuda bilinen geleneksel yöntemlerin yanı sıra, gebelikten koruyuculuk oranı daha yüksek olan modern kontraseptif yöntemler de kullanılmaktadır. Çalışmamız K.K.T.C. Gazi Magosa Bölgesinde doğurganlık çağındaki kadınların aile planlaması ve yöntemleri konusunda bilgi düzeyleri ile uygulama biçimlerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamına alınan 376 deneğin 120'sine kentte, 256'sına kırsal kesimde, amaca yönelik hazırlanan anket formu, karşılıklı görüşme yön temi kullanılarak uygulanmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Kadınların genellikle 25-44 yaş grubunda ilkokul ve ortaöğretim mezunu, ev hanımları oldukları görülmüştür. Uygulanan aile planlaması yönteminin öğrenim durumu, evlilik süresi, sahip oldukları canlı çocuk sayısı ve son gebelik aralığı ile bağlantılı olarak olumlu yönde değişiklikler gösterdiği saptanmıştır.- 83 - Aile planlaması ve yöntemleri konusunda bilgi düzeylerinin düşük olduğu, bu durumun da evlilik yaşı ve doğurganlık durumu ile bağlantılı olarak olumlu yönde değişiklikler gösterdiği kanıtlanmıştır. Aile planlaması ve yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyinin, yöntemi öğrenme kaynağı ve uygulanan yöntem arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to prevent the multiparty of the women because of increasing of the world population, pollution, hungar, child and mother death and enadequate education and health servises, modern also traditional contraseptive' metods had been used for family planning. The aim of this research is to investigate the know- leage and shills of the women aged between 15-49, about family planning in Famagusta area of Republic of Northern Cyprus. We collected the data by using a questionnaire on 376 women which 256 of them were from different villages and 120 of them were from the city center. We had confirm that most of the women were educated in the primary and secondary school level and they have no occupation. It was determined that family planning methods was highly effected by some parameters for example educational level, duration of marriege number of alive children that they have, the period of last delivery. It was also found that their knowleage about family planning methods weren't adequate and there was a meaning- full corrolation between marriage and parity. Their knowleage level about family planning doesn't effected by their laming source and methods that they have alrady been used by them.